Власний Стоунхендж і таємниця забутого склепу: Чим відома містична Кропивниччина

24/04/20 07:04 Цікавинки

Історик Костянтин Шляховий розповів редакції Depo.Кропивницький про деякі з них, пише МК. 

Кропивницькі церковні катакомби

Мало хто з молодшого покоління знає, що під містом існують численні катакомби.

Основна частина підземних шляхів простяглася під сквером "Центральний". Підвали споруджено ще у 1798 році, і, кажуть, що спочатку належали вони Успенському собору, розташованому поряд (на його місці тепер стоїть будівля міськради).

Вхід до підземель можна побачити з боку зупинки громадського транспорту. Цього року виявили, що підвали постійно залиті водою. Раніше у підвал не потрапляло навіть краплини води, бо у ньому зберігалися продукти харчування, церковні вироби, коштовності храму. А в радянські часи у ньому зберігали лід для закладів громадського харчування і торгівлі, адже холодильних установок до середини 1950-60-х років ці заклади не мали.

Стоунхедж по-українськи

На Кропивниччині існує унікальне природне місце із давньою історією, відоме під назвою Монастирище. Знайти його можна поблизу села Завтурове Устинівського району. Тут річка Інгул прорізує гранітний щит і утворює крутий каньйон, посеред якого розташована велика скеля. Вона складається з великих каменів, які, скоріш за все, мають рукотворну природу. На скелі знаходять візерунки, схожі на ритуальні, а екскурсоводи показують відвідувачам "ритуальний" камінь. Він подібний на високе крісло. Зі слів знавців цієї місцини, якщо дитина присяде на це місце, то одразу засне.

Чому цю скелю називають Монастирище – достеменно невідомо. За переказами, на скелі жила дівчина-кріпачка самотньо, як у монастирі – звідси й назва. Інша легенда розповідає, що ще за кріпацтва біля острова була каторга для жінок-черниць, котрі, перебуваючи в різних православних монастирях, не втрималися перед гріхом перелюбства. Нібито через те, що то був незвичайний монастир, і назвали це місце "Монастирище" з ненависті до тих черниць. А в покарання за гріх черниць змушували цілий день носити пеленою землю на вершину скелі.

Склеп невідомого вельможі посеред багатоповерхівок

Не менш цікава подія з містичним відтінком сталася у 2008 році. Після того історики і досі губляться в здогадках, чию ж могилу розграбували у житловому районі вулиці Полтавської, що у Кропивницькому.

Однієї весняної ночі навпроти гуртожитку педуніверситету невідомі розкрили і, за попередніми висновками, розграбували поховання заможного жителя Єлисаветграда, який жив в XVIII-XIX столітті. Тоді священика Свято-Преображенського собору розбудив несподіваний дзвінок. Невідомий на іншому кінці дроту сказав: "Знайшли, де лежить монах". Усе. Хто дзвонив – залишилося загадкою. Приблизно в той же час подібний дзвінок пролунав у черговому відділенні поліції, співробітники якого пізніше "підняли на ноги" рятувальників.

Усю ніч навколо могили ходили різні служби в намаганні розібратися в ситуації. Людину поховали у цинковій труні, обрамленій з двох сторін фігурками янголів. Зі слів історика Костянтина Шляхового, це означає, що померлий був великий чиновник того часу або високопоставлений священнослужитель.

Могилу встигли розграбувати, про це свідчить зміщена кришка труни, а у голові були розкидані предмети, які в ті часи клали з небіжчиком. Найдивовижніша версія прозвучала просто біля розкритого склепу, – поховання може належати міському голові Олександру Пашутіну, який є найвідомішим посадовцем в історії міста. Він керував ним тодішнім Єлисаветградом 27 років.

Джерело: 
Мій Кіровоград