ТОП-10 найнебезпечніших міфів про кліщів

Про кліщів, сезон яких набирає обертів, існує ряд тверджень, правдивих лише частково або помилкових повністю. Таке незнання в ряді випадків може дорого обійтися здоров'ю.

Які ж помилки про ці павукоподібних просто невірні, а які присипляють пильність? І як захиститися від кліщів? Відповіді на ці питання знає Павло Дьяченко, старший науковий співробітник відділу нейроінфекцій Інституту епідіміології і інфекційних захворювань ім. Л. Громашевського.

  • Найстрашніший наслідок укусу – енцефаліт

Ні, а на території України – так і зовсім немає. У нашій місцевості енцефалітні кліщі – дивина: випадки зараження фіксувалися лише в Криму та крайньо-вкрай рідко.

Але є у нас не менше страшний "звір" – Бореллі: ними інфікований кожен третій, а то і кожен другий український кліщ! (Це залежить від регіону і особливостей сезону). Ці бактерії приводять до хвороби Лайма, яка небезпечна не менш масштабним поразок організму: від хвороб серця до порушень в роботі центральної нервової системи, включаючи головний мозок.

  • Ознака того, що кліщ заразив – червоне кільце

Насправді при зараженні бореліями кільцеподібні почервоніння навколо місця укусу з'являється тільки в 70% випадків і лише через 1-3 тижні. Ще одна характерна ознака – підвищення температури – може бути відсутнім геть. А супутні відчуття можуть бути точь-в-точь, як при застуді: ломота в тілі і слабкість.

  • Надійна діагностика – наявність антитіл

На жаль, підступність хвороби Лайма ще і в тому, що діагностувати її не так просто. По-перше, так звані острофазних антитіла (класу М) з'являються в крові тільки через 3-4 тижні після зараження. По-друге, в 30-40% випадків аналіз може дати хибно негативний результат. Тому потрібно буде повторити аналіз через 20-30 днів після першого.

До слова, якщо кліщ вас, на жаль, вкусив ось буквально в минулі вихідні, а ви не звернулися до лікаря, то поспішіть до нього. Зараз можна запідозрити зараження за загальним аналізом крові: через 3-7 днів після заразного укусу знижується рівень гемоглобіну, підвищується кількість лейкоцитів і швидкість осідання еритроцитів.

  • У лісі або парку людина не була, хвилюватися нема чого

Багато хто думає, що кліщі звалюються на голову з дерев, причому особливо небезпечними вважаються дуби. Насправді ці павукоподібні живуть на траві і чагарниках, чекаючи свою жертву на висоті 40-60 см від землі, а таких рослин повно і в міських дворах.

Тому якщо ви цього не знали і буквально годину тому йшли по тротуару, притискаючись до кущів, щоб обійти дуб, то привід для хвилювань є: гарненько огляньте кожну складочку одягу і всі ділянки тіла (включаючи голову).

  • Оглядати себе та інших треба кожні 1,5-2 години

Безумовно, кліщ, перш ніж упитися в людини, шукає містечко з більш тонкою шкірою, і на це йому потрібен час. Але ви не знаєте напевно, як близько до такого місця сяде на вас паразит. Скажімо, кліщ може відразу ж опинитися на рукаві, а то і на шиї, коли ви нахиліться до землі, щоб зав'язати шнурки. У такому випадку йому потрібно набагато менше часу, ніж дві години, щоб доповзти до ліктьового згину або впитися в шию. Тому оглядати себе і інших краще кожні 20-30 хвилин. І обов'язково ще раз – після повернення з пікніка додому.

  • Якщо витягнути кліща швидко, він заразить менше

Керуючись такими міркуваннями, багато хто намагається витягти кліща самостійно, адже до лікаря від лісу – далеко не одна хвилина їзди. Правда виглядає інакше: бактерії, якщо кліщ ними заражений, він передає людині з першим же укусом. Звернутися за допомогою лікарі закликають з іншої причини: якщо людина інфікована, потрібно якомога швидше почати лікування – це знизить ймовірність ускладнень. Зрозуміти, чи заражений людина, можна, якщо провести аналіз вмісту черева кліща – це резервуар патогенних мікроорганізмів. А тільки професіонал гарантовано витягне паразита, що не роздавав.

  • Якщо кліщ розчавлений, до лікаря звертатися нема чого

Якщо при самостійному добуванні кліщ розчавлений, більшість людей вирішує, що до лікаря йти нема чого, мовляв, який сенс – заразність паразита вже не визначити, будемо вірити, що пронесло. Але наслідки зараження Бореллі настільки великі, що краще пройти нехай і даремно призначений курс лікування: непотрібні препарати зашкодять організму менше, ніж нелікованих бореліоз. І ефективну схему терапії зможе порадити досвідчений лікар.

Як правило, призначаються антибіотики тетрациклінового ряду (до 12 років заборонені), групи цефалоспоринів на 5-10 днів і комплексні вітаміни.

  • Немає укусу – значить, немає ризику заробити енцефаліт

Тобто, якщо ви шанувальник сільського сиру і парного молочка. Справа в тому, що якщо кліщ заразив корову або козу, то енцефалітний інфекція міститься не тільки в крові тварин, але і в їх молоці. І якщо любителів стейків з кров'ю серед нас небагато, то сир з села прагнуть купувати багато – особливо ті, хто веде здоровий спосіб життя.

Кип'ятять молоко з ринку теж не все. Тим часом в коров'ячому молоці вірус кліщового енцефаліту зберігається два тижні, в козячому – не менш семи днів, а в сирі і сметані – до двох місяців.

Як вже було сказано, енцефалітні кліщі в Україні – рідкість. Проте в поодиноких випадках, крім Криму, вони зустрічалися в північних частинах таких областей, як Київська, Чернігівська, Волинська, Сумська та Житомирська.

  • Наносити репелент на шкіру не можна – це токсично

Це правда лише частково. На шкіру не рекомендується наносити репеленти на основі перметрина – це речовина більш агресивно, ніж інші, і може негативно відбитися на функціях нервових клітин людини. Зате йому немає рівних в відлякуванні паразита, тому наносите їх на одяг. На тіло можна наносити засоби на основі діетілтолуамід.

Є репеленти, які містять обидва компоненти. Але краще використовувати ці речовини окремо (тобто два препарати): вони мають різний термін зберігання і, як вже було сказано, різний вплив на людський організм. Якщо ж кропити універсальними засобами тільки одяг, захист від кліща буде менш ефективною.

  • Від ураження кліщем врятує вакцина

У рекламних проспектах приватних клінік пропонується вакцинація, яка врятує від наслідків укусу цього паразита. Вартість послуги – близько 450 грн, ціна самої вакцини в аптеках – від 200 грн. Але щеплення убезпечить від хвороби, якщо мова про кліща енцефалітного, який в Україні, як уже було сказано, скоріше екзотика. А ось від борелліозом (хвороби Лайма) вакцинації не існує.

 

Сегодня

Джерело: 
Мій Кіровоград

Комментарии

Добавить комментарий