Перша громада Кіровоградщини через 3 роки після об’єднання

0 06/12/18 05:12 Суспільство

Маловисківська об’єднана територіальна громада першою утворилася у Кіровоградській області. 25 жовтня 2015 року у ній відбулися вибори, де головою громади став Юрій Гульдас. Через 3 роки склад Маловисківської громади незмінний – до неї входять 4 ради (Маловисківська міська та Олександрівська, Паліївська, Первомайська сільські ради) та 10 населених пунктів. Загалом на територій громади проживає 13,5 тисяч населення, пише Златопіль.

Головним фактором для розвитку громади, району чи області – є бюджет. Маловисківська громада у 2016 році мала близько 62 мільйони доходів, з них майже 27 мільйонів – державних субвенцій. Це говорить про те, що більше половини бюджету громади – власні доходи, що є важливим показником, адже у громади з’являється мотивація нарощувати виробництво, а також працювати над раціональним використанням коштів. У 2017 році частка «зароблених» жителями громади коштів зросла до 70%. Доходи Маловисківської громади склали 79,5 мільйонів гривень, а розмір державної субвенції – 30,2 мільйони. Таке ж співвідношення власного бюджету та державних трансфертів є і в 2018 році. Якщо провести ці розрахунки з районними бюджетами Кіровоградщини, то вони мають близько 70%  державних субвенцій і лише 30% – власних.

Аналізуючи життя Маловисківської громади 2016 року, варто зазначити, що об’єднання дало свої результати. Вона вийшла на прямі бюджетні відносини з державним бюджетом, а також отримала так звану державну підтримку, яка виражається в державній субвенції на розвиток інфраструктури. Перші ОТГ в Україні отримали найбільше цієї підтримки, тому в цьому плані Маловисківська громада «не прогадала», ризикнувши бути першою громадою на Кіровоградщині. Відтак у 2016 році вона отримала 4,8 мільйонів державної субвенції на розвиток інфраструктури, в 2017 – вже 3 мільйони, а станом на кінець листопада 2018 року – 1,8 мільйона.

Важливо, що така державна допомога може спрямовуватись лише на розвиток, а не на поточні витрати. Це говорить про те, що кошти можна витратити на будівництво, реконструкцію чи ремонти інфраструктурних об’єктів, які належать до комунальної власності громади. Таким чином у 2016 році Маловисківська ОТГ реалізувала за ці кошти 6 проектів:  капітальний ремонт школи №4, капітальний ремонт фасаду дитсадка «Ромашка», впровадження енергозберігаючих технологій у БДЮЦі «Вись», заміну водогінної мережі у селі Паліївка, капітальний ремонт системи водогону школи №3 та капітальні ремонти доріг. У 2017 році 3 мільйони використали на реконструкцію Олександрівської та колишньої Первомайської шкіл, в останній розмістили Центр активності громад. У 2018 році 1,8 мільйона направили на капітальний ремонт дитсадка «Чебурашка» та заміну асфальтового покриття по вулиці Київській. Зазначимо, що з 2016 року і до сьогоднішнього дня громада активно впроваджує енергозберігаючі заходи для економії свого бюджету.

Загалом з закладів галузі освіти на балансі Маловисківської ОТГ перебуває чотири школи, два дитсадка, гімназія та будинок дитячо-юнацької творчості. За 11 місяців 2018 року на освіту залучено 36,5 мільйонів гривень з 41,3 мільйонів запланованих. 28,2 мільйона гривень (77 %), з вже витрачених коштів – заробітна плата. У 2017 році на зазначену галузь витратили 35,5 мільйонів, з яких 23,2 – оплата праці (65 %), у 2016 – 18,4 мільйона всього та 12,7 мільйонів на зарплату (69%).

Спілкуючись з головою Маловисківської ОТГ Юрієм Гульдасом, він зазначив, що громада активно бере участь у ґрантових програмах, зокрема від USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), через що на території громади вже реалізовано ряд проектів: відкрито два спортивні майданчики, «Куточок козацького побуту», «Місто мрії на деревах», «Спорт в народ», «Сквер для сімейного відпочинку». За словами Юрія Гульдаса в найближчій перспективі на території громади буде збудовано сонячну електростанцію, а заклади освіти поступово переводитимуть на електроопалення. Також у рамках реконструкції центральної площі, на ній буде встановлено LED- екран, що  дасть можливість    підвищити   прозорість  роботи  міської  влади  та  створити доступне джерело інформації для мешканців територіальної громади.

Джерело: 
Мій Кіровоград

Комментарии

Добавить комментарий