Пенсійна реформа у лещатах вимогливої підтримки Президента.

Жебрацькі пенсії, одна із болючих проблем, котра дісталася у спадок від  минулої влади, найближчим часом будуть переглянуті. Головна причина у тому, що п'ять років, тобто з 2012-го, пенсії не мінялися, попри інфляцію.

Як відомо, Пенсійний фонд наповнюється за рахунок Єдиного соціального внеску (ЄСВ), котрий платять роботодавці з офіційної зарплати. Оскільки більша частина зарплати, як правило, виплачується в конверті, в Пенсійоному фонді утворилася величезна дірка. Чим більшою була частка готівкових тіньових розрахунків, тим більше ставав дефіцит Пенсійного фонду. На даний час в ньому на пенсії бракує практично половини необхідної суми – 141,3 міліарди гривень.

Уряд довго не наважувався підступитися до питання глобального реформування пенсійної системи. Ще за прем'єрства Арсенія Яценюке Кабмін пішов на подвійне зниження ЄСВ в надії, що работодавці почнуть виплачувати офіційно 100% зарплат. Але, сталося не так як гадалося.

Порадивщись з Президентом, минулої осені Володимир Гройсман запропонував підняти мінімальну зарплату у два раза. Таким чином намагалися збільшити надходження до Пенсійного фонду, але й цей крок, котрий хоч і допоміг тим, хто отримував мінімальну пенсію, але він не вирішив проблеми дефіциту ПФ.

Теперішня реформа не просто перезріла. Навіть не тому, що це давня вимага Міжнародного валютного фонду. Справа в тому, що такий великий дефіцит Пенсійного фонду може обанкротити країну.

Так і не наважившись внести законопроекти про пенсійну реформу, уряд виніс проек реформи на обговорення Ради Реформ при Президентові, де отримав від Глави держави не тільки підримку, але й ряд принципових вимог.

Насамперед Петро Порошенко запропонував прискорити  «осучаснення» пенсій, тобто їх підвищення. Виходячи  з темпів зростання економіки, Президент вважає, що уряд може підняти пенсії на кілька місяців раніше від запланованого. Наприклад, у вересні.

При цьому Порошенко підтримав ліквідацію «зрівнялівки» – пенсії будуть нараховуватися залежно від трудового стажу та суми сплаченого ЄСВ.

Президент розповів про дискусію з МВФ, під час якої йому вдалося пояснити невожливість та шкідливість підняття  пенсійного віку в українських реаліях.

Володимир Гройсман пропонує збільшити трудовой стаж, необхідний для отримання пенсії, а це зовсім не пенсійний вік. Поетапно його доведуть з 25 років, необхідиних тепер, до 35 років стажу.

Тобто для того, щоб зарабити на пенсію, вам доведеться піти працювати з 25 років. Це досить м'яка вимога, адже багато хто розпочинає трудову діяльність з 18-ти.

По факту, український пенсійний вік залишиться найнижчим серед країн Європи. Для порівняння, чоловіки у Польщі та Хорватії виходять на пенсію у 65 років, у країнах Балтії – у 63 роки. А у Франції та Великобританії триває своя пенсійна реформа з поступовим збільшенням пенсійоного віку чоловікам  з 65 до 67 доків  до 2037 року.

Президент підтримав ідею української пенсійної реформи, але ця підтримка вимоглива  і не звільняє уряд від дискусії у Верховній Раді. Конкретні законопроекти будуть внесені на розгляд депутатів найближчим часом. Якщо не вистачить сесійних днів, то, не виключено, що заради підвищення пенсій 9-ти мільйонам пенсіонерів від 200 до 1000 гривень уже восени, депутатам доведеться попрацювати і під час літніх канікул .

 

Василь Саф'янюк 

Джерело: 
Мій Кіровоград

Комментарии

Добавить комментарий