В області спостерігається тенденція до збільшення заборгованості із заробітної плати

На засіданні обласної комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, що відбулася під керівництвом заступника голови облдержадміністрації Віти Атаманчук, розглянуто стан виплати зарплатних боргів на економічно активних підприємствах Кіровограда, Олександрії, Знам’янки, Світловодська та Голованівського, Маловисківського, Олександрівського, Новоукраїнського і Новомиргородського районів, повідомляє прес-служба Кіровоградської ОДА.

Відкриваючи засідання Віта Атаманчук зазначила, що на Кіровоградщині, як і в Україні загалом, питання своєчасності розрахунків роботодавців зі своїми працівниками знаходиться на постійному контролі органів влади. 22 квітня Комітетом ВР з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення проведено круглий стіл на тему "Шляхи розв’язання проблеми щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати", в якому взяли участь народні депутати, науковці, представники Адміністрації Президента, Кабінету Міністрів, інших органів державної влади, всеукраїнських профспілок та об’єднань роботодавців,

За результатами засідання його учасниками було рекомендовано уряду зробити такі кроки: перше – розглянути можливість надання органам державної служби з питань праці дозволу на проведення перевірок з питань, пов’язаних із порушенням законодавства про працю, друге – створити реєстр підприємств, установ, організацій усіх форм власності, фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю і мають заборгованість із заробітної плати, та забезпечити систематичне оновлення цього реєстру і публічний доступ до нього на сайтах центральних органів виконавчої влади.

Щодо справ безпосередньо в нашій області, то, за словами Віти Атаманчук, аналіз ситуації порівняно з початком року, а також відносно березня засвідчує: на жаль, в області спостерігається тенденція до збільшення даної заборгованості. Згідно зі статистичними даними, на 1 квітня загальна сума невиплаченої на Кіровоградщині зарплати становить 34 мільйони 800 тисяч гривень. Це на 3 мільйони 700 тисяч гривень більше, ніж було на 1 січня початку року.

Борги мають всі міста обласного значення та 7 районів. Представники цих територій (за винятком Кіровограда) були на прямому зв’язку, оскільки засідання обласної комісії відбувалося в онлайн-режимі, тому заступник голови ОДА попросила посадовців поінформувати про стан заборгованості в їхніх регіонах, у тому числі на поточний період, які заходи вживаються для активізації розрахунків суб’єктів-боржників зі своїми працівниками, що очікується станом на 1 травня по кожному з таких порушників трудового законодавства та коли планується остаточне погашення ним боргу із заробітної плати.

Директор департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Олександр Догаров провів детальний аналіз заборгованості в масштабах області, зазначивши, що її мають 46 підприємств і вона збільшилася порівняно не лише з початком року, а й відносно попереднього місяця (за березень зростання обсягу невиплачених заробітків зросло на 200 тисяч гривень).

Щодо структури заборгованості, то 12,4 мільйона гривень (36% від загальної суми боргу) – "внесок" економічно активних підприємств, їх у переліку боржників 29. На жаль, доводиться констатувати, що на цих підприємствах також збільшується заборгованість: до початку року – на 5,7 мільйона гривень, до попереднього місяця – на 2,3 мільйона.

Олександр Догаров пояснив, чому така значна сума виникла за останній місяць. Це відбулося у зв’язку з тим, що трест "Олександріярозрізобуд", який тривалий час перебував у переліку підприємств-банкрутів, виведений з цього кола і переведений до кола звітуючих економічно активних підприємств. Тобто, фактично відбулося переливання заборгованості з однієї сфери в іншу.

Як позитив, посадовець відзначив той факт, що відсутня заборгованість із заробітної плати у сільському господарстві, торгівлі, будівництві та у бюджетній сфері. Складною залишається ситуація на підприємствах-банкрутах: за ними рахується 22,4 мільйона гривень, або 64% від загальної суми заборгованості, у переліку боржників – 17 підприємств.

За видами економічної діяльності найбільший обсяг невиплаченої заробітної плати мають підприємства промисловості – 7,6 мільйона гривень (62% від загальної суми боргу економічно активних суб’єктів господарювання). Заборгованість зафіксована на 14 підприємствах і, знову ж таки, на жаль, доводиться констатувати, що на цих підприємствах спостерігається стійка тенденція до її збільшення. Порівняно з початком року, сума боргу зросла більше ніж на 2 мільйони гривень, у тому числі в березні – на 70 тисяч.

Наростили заборгованість (на 1,8 мільйона гривень) підприємства транспорту, але в даному випадку слід відзначити, що дев’ять із десяти боржників – це підприємства облавтодору та його філії.

Якщо аналізувати порушників з виплати заробітної плати за формами власності, то серед них є і державні підприємства. З найбільш проблемних – це вже згаданий трест "Олександріярозрізобуд" (тут триває ліквідаційна процедура) та Кіровоградський ремонтний завод, ситуація на якому не поліпшується. Підприємство підпорядковане ДК "Укроборонпром", почало відновлювати виробничу діяльність, але, незважаючи на це, з початку року заборгованість із заробітної плати зросла на 145 тисяч гривень, безпосередньо у березні – на 91 тисячу і на сьогодні складає 1,6 мільйона гривень. На минулому засіданні обласної комісії було заслухано керівника підприємства, котрий повідомляв, що планується укладення угод на капітальний ремонт військової техніки та обладнання. Однак поки що позитиву у сенсі зменшення заборгованості це не дає: системним є лише її нарощування.

Непроста ситуація і по комунальних підприємствах. Їх у переліку боржників не так багато, але вони, можна сказати, дуже "стійкі" у своїх боргах. Олександр Догаров нагадав, що за результати діяльності цих підприємств відповідають місцеві органи виконавчої влади. На сьогодні загальна сума їх боргу – 700 тисяч гривень (більше 5% від заборгованості економічно активних підприємств). Обсяг невиплаченої ними зарплати зростає – і порівняно з початком року, і відносно попереднього місяця.

Такі борги мають КП "Новомиргородські муніципальні інженерні мережі" (167,9 тисячі гривень), КП "Енерговодоканал" із селища Смоліного (302,5 тисячі гривень) – до речі, це підприємство на початок року заборгованості не мало, вона утворена з лютого, та КП "Оберіг" із смт Олександрівки (181,8 тисячі гривень) – це також новий суб’єкт у переліку боржників, він теж з’явився з лютого, раніше підприємство не звітувало, а нині звітує, вірогідно, з огляду на збільшення штатної чисельності і входження, у зв’язку з цим, до кола економічно активних підприємств.

– Для мене незрозумілою є ситуація з даним підприємством і я хотів би почути роз’яснення представників Олександрівської райдержадміністрації, – наголосив Олександр Догаров. – Навіщо тут була збільшена штатна чисельність, якщо вже існувала заборгованість перед тими, хто там працював. З якою метою це було зроблено?

Підсумовуючи свою аналітику, директор департаменту соціального захисту населення зазначив, що в розрізі міст і районів області практично половина з них мають борги із заробітної плати, а половина – ні (11 із 25). Серед міст "лідером" є Світловодськ (3,5 мільйона гривень), далі йдуть Кіровоград – 3,1 мільйона та Олександрія – 2,5 мільйона гривень. Із семи районів, де рахується заборгованість, у двох – Гайворонському та Долинському – боржниками є філії облавтодору, тобто це не зона відповідальності місцевої влади і рішення мають прийматись на іншому рівні.

Про роботу з порушниками платіжної дисципліни у Кіровограді прозвітувала начальник управління економіки міської ради Олена Осауленко. За її словами, на початок квітня заборгованість із заробітної плати складає 4 мільйони 272 тисячі гривень, її мають 14 підприємств міста, у тому числі 11 економічно активних (сума їх боргу 3 мільйони 114 тисяч гривень) та 3 банкрути (більше 1,1 мільйона гривень). З економічно активних підприємств 76,7% мають державну форму власності. Це, в першу чергу, ремонтний завод та філія облавтодору. А станом на 1 квітня з’явилося ще одне підприємство, котре прозвітувало про заборгованість із заробітної плати – це державний заклад "Спеціалізована медико-санітарна частина № 19 Міністерства охорони здоров’я України". Ситуація по цьому підприємству, котре із січня щодо фінансового забезпечення передане до місцевого бюджету, але юридично лишається в підпорядкуванні міністерства, досить непроста, вирішення проблеми потребує часу. Однак допоки це вирішуватиметься, заборгованість зростатиме, адже передбачених для медичного закладу коштів недостатньо (цьогорічна сума фінансування фактично втричі менша, ніж була в попередні роки).

Олена Осауленко поінформувала, як планується вирішити питання щодо боргів в учбово-виробничому підприємстві УТОС та обласній організації УТОГ (тут сподівання на Мінсоцполітики, де досі не затверджено паспорти по використанню бюджетних коштів на 2015 рік, і як тільки це буде зроблено, є надія, що необхідні кошти надійдуть, адже заборгованість кіровоградського підприємства включена до зазначених документів).

Щодо ПАТ "Кіровоградський завод дозуючих автоматів", де сума невиплаченої на 1 квітня зарплати становить 217,8 тисячі гривень, то ситуацію начальник управління економіки міськради вважає керованою, оскільки підприємство має і велику дебіторську заборгованість. Йому, зокрема, 220 тисяч гривень винна Кіровоградська обласна державна телерадіокомпанія (готується позов до суду), ряд інших суб’єктів, яким було поставлено продукцію заводу, у тому числі і за кордон (55 тисяч євро досі не сплатило ВАТ "Борисовжилстрой" з Республіки Білорусь). Та, незважаючи на такий стан справ, підприємство цілеспрямовано гасить заборгованість і досить відповідальну позицію у цьому плані займає його керівництво.

Ситуацію на Кіровоградському ремонтному заводі (це підприємство заслуховується практично на кожному засіданні обласної комісії) роз’яснював його директор Валерій Ємельянов, якого призначено на посаду у вересні минулого року. Згідно зі статичними даними, на початку січня сума невиплаченої на заводі зарплати (з урахуванням минулих боргів) складала майже 1267 тисяч гривень, на початок квітня вона зросла до 1412 тисяч гривень.

Але, судячи зі слів Валерія Ємельянова, є підстави вважати, що невдовзі заборгованість почне поступово зменшуватись. На початку квітня Кіровоградський ремзавод уклав договір з Міністерством оборони (Військово-Повітряними Силами) на виконання військового замовлення, сума угоди – майже 2,5 мільйони гривень. Незважаючи на те, що міністерство й досі не надало передоплати (що повинно було зробити до 10 квітня, однак обіцяє гроші лише в кінці травня), з 1 квітня завод запущено на повну потужність. Тому й зросла сума заробітної плати, адже на виробництві задіяні всі працівники. Після надходження передоплати буде погашено майже 4-місячну заборгованість, а після виконання контракту (у кінці липня) – сплачені всі поточні нарахування та частина заборгованості минулих років. У серпні-вересні планується реалізація одного з двох виробничих корпусів і тоді, як прогнозує керівництво заводу, будуть ліквідовані всі борги – не лише із заробітної плати, а й з податкових та пенсійних платежів.

Тобто, за переконанням директора КРЗ, з точки зору виконання плану погашення заборгованості ситуація керована, а, відповідаючи на докори щодо постійного зростання боргу, він зазначив: "Ми заручники ситуації. Ми не можемо здійснювати будь-які роботи, виконуємо тільки військові контракти, а вони вимагають певної часової процедури. Тому лише 6 квітня ми заключили офіційний договір з Міністерством оборони". Працювати заводчанам доводиться у дуже непростих умовах: рахунки підприємства заарештовані, будівлі описані і теж заарештовані, однак, незважаючи на все це, майже третину робіт з укладеного контракту підприємство вже виконало.

Начальник відділення Національної служби посередництва і примирення в Кіровоградській області Микола Рішняк (ця служба залагоджує ситуацію у колективах, де виникають проблеми з дотриманням трудового законодавства і порушуються соціальні права працівників) поцікавився у Валерія Ємельянова, чи потрібна йому допомога обласної влади або зазначеної обласної комісії для того, щоб спробувати вплинути на Міністерство оборони і пришвидшити надходження коштів. Адже люди хоч і працюють (і добре, що робота є), однак колектив нуртує. У кожного родини, потрібні гроші на їжу, одяг, лікування, одним словом на найелементарніші потреби.

Керівник підприємства сказав, що був би вдячний за таку допомогу, а звертатись краще не до міністерства, а до командуючого Військово-Повітряними Силами, який є розпорядником коштів.

Заступник голови облдержадміністрації Віта Атаманчук зазначила, що пропозиція приймається, відповідне звернення буде підготовлено.

Члени комісії заслухали в онлайн-режимі інформацію з інших міст та районів, у них було немало запитань по тих чи інших боржниках та їхніх керівниках. Місцевим органам влади поставлено завдання плідно працювати над зменшенням, аж до повної ліквідації, заборгованості із заробітної плати, використовуючи для цього різні шляхи та заходи, передбачені чинним законодавством.

Джерело: 
Мій Кіровоград