Психолог 34-ого батальйону: «Батальйон сформований з усієї країни, але вони вважають себе кіровоградцями»

«Напишіть про Таню. Це така дівчина. Така молодчина. Вона наш психолог, на всіх блокпостах була. А зараз от лікується у госпіталі у Львові,» - просить Марат Сулейманов, заступник командира 34-ого  добровольчого батальйону тероборони «Батьківщина», коли дзвоню розпитувати про справи батальйону.

Проходить кілька тижнів і зустрічаюсь із Тетяною Овсепян вже у Кіровограді. От лише кілька днів як дівчина повернулась із госпіталю і нині у «відпустці» продовжує лікування після контузії.

Тетяна розпочала свою роботу працюючи з підлітками, але мріяла про армію і два роки тому почала кар’єру військового психолога. Мріяла служити в Криму, де проходив службу її брат, але плани під корегувала війна… Брат Тані не зрадив присягу і перевівся служити на велику Україну, а сама дівчина відправилась на службу до 34-ого добровольчого батальйону тероборони «Батьківщина».

- Для психолога армія – неоране поле. Часом мене питають, чому не можна було працювати «на гражданкє». А я їм відповідаю: «Хіба на «гражданкє» легше?». Спочатку, ще в Канатово, - згадує Тетяна, - сприймали мене з недовірою, жартували. До кожного треба було знайти свій підхід. Я просилася з ними всюди. На полігоні я була частіше за інших дівчат, стріляла майже з усіх видів зброї, як і хлопці. Мала ж я зрозуміти, що вони відчувають. І вже за кілька тижнів почали сприймати мене всерйоз, приходили, радились. Тепер я для них як сестра.

34-батальйон сформований з усієї країни, є бійці зі Львова, з Івано-Франківська, Донецька, Луганська, Києва і Криму… Але все одно вони вважають себе кіровоградцями. У батальйоні я була від початку формування, але безпосередньо на Схід поїхала у жовтні. Коли батальйон пішов в АТО, всіх жінок спочатку залишили тут, в тилу, бо там йшли серйозні бої. Після оголошення перемир’я, стало трохи безпечніше, то і жіноча частина батальйону відправилась туди.

За Тетяну, як і за кожного з добровольців, вдома хвилюється родина. У Тетяни Овсепян це батьки і семирічна донька.

Кілька разів, виконуючи свою роботу, жінка потрапляла під обстріли противника, проте продовжувала відвідувати блокпости, бо знала, як це потрібно хлопцям. За професійне та сумлінне виконання своїх обов'язків, заступник з особового складу АТО сектору С, нагородив Тетяну почесною грамотою.

- Перемир’я об’явлене, але для ЛНР і ДНР закони не писані. Відповідно вони часто його порушують. Наші ж можуть відповісти лише з дозволу керівництва сектору С. Дуже важко, коли по тобі стріляють, а ти маєш чекати розпоряджень, або ховатись. Якщо до перемир’я, коли йшов бій батальйон з кожним блокпостом просувались вперед, утримували його після бою, то зараз вони просто стоять на місці, охороняють свої позиції і чекають, коли по ним почнуть стріляти.

Якщо в Канатово багато хто звертався не зі службовими проблемами, а з сімейними, наприклад, то зараз для хлопців важливо просто поговорити. Приходить дуже багато листів, подарунків ручної роботи. Більшість з них на основній базі, а дещо розвозять по блок-постах. Вони стараються їх не розгортати, бо починають плакати, - пояснює Таня переживання своїх братів по батальйону.

Важким є і питання ротації. Саме про неї просила Тетяна Юлію Тимошенко, коли та приїздила у Кіровоград напередодні виборів. Саме партія «Батьківщина» обіцяла опікуватись батальйоном.

- Тяжко і те, що вже четвертий раз їм обіцяють ротацію і все не виходить. Коли обіцяли вперше, думали зробимо так, щоб хлопців у Кіровограді зустріли достойно, з музикою. Не вийшло. Не вийшло і з другою обіцянкою, і з третьою. Але ось-ось ніби в грудні їх обіцяють таки змінити. Всім дуже важливо хоч трохи перепочити, побачити рідних.

Випадково хлопці взнали, що їх хочуть зробити вже не добровольчим батальйоном, а ввести до складу 57 мотострілкової бригади. Дуже багато з бійців незадоволені цим, не хочуть ставати лінійною частиною.
Раніше батальйон також відносився до Міноборони, але хлопці були добровольцями, тобто вони йшли у час мобілізації на період не більше як рік. Якщо ж вони стануть лінійною частиною, то мають підписати короткостроковий контракт до оголошення демобілізації Указом Президента. Оголосити її можуть і за кілька років. Звичайно, добровольці можуть відмовитись підписувати контракт і у такому випадку вони поїдуть додому. Знову ж таки, тероборона не може бути на передовій, буферну зону мають охороняти саме регулярні війська. Хлопці хвилюються, чи не хочуть їх таким чином залишити там на роки.

- Хлопці задаються питанням, навіщо вони тоді йшли добровольцями, якщо нині їх переформовують. Серед бійців батальйону багато підприємців, тих, хто пішов захищати державу за велінням серця. Це дуже важке питання… Якби їх хоч запитали, або дали роз’яснення…

Не дивлячись на всі проблеми і переживання бійці не втрачають шанс подякувати.

- Дуже підтримує бійців командир батальйону Дмитро Сергійович Красильников. Про нього дуже добре відгукуються всі хлопці. Він стає прикладом для них, сам їздить по блокпостах, щоб підтримати бойовий дух хлопців.

Зони відповідальності нашого батальйону розтягнуті на сотню кілометрів. Комбат кадровий військовий і показав себе в бою як бувалий боєць. Дуже мудра людина. І взагалі, всі, хто потрапляє у батальйон – як на підбір: відповідальні, добросовісні. Велике дякую хлопці просили передати і волонтерам з Кіровоградської області і з Южноукраїнська. Дуже багато людей, які допомагають, але залишаються в тіні, роблять це не для піару. Воду, форму, амуніцію присилають просто - таки КАМАЗами. Від держави такої підтримки немає.

Таня каже, що відчуття перебування в зоні АТО ще й досі не минуло, але коли остаточно одужує, то обов’язково повернеться на передову, до хлопців, бо вона їм потрібна.

Анастасія Дзюбак, Гречка

 

Джерело: 
Мій Кіровоград