У Кіровоград привезли портрети повстанців з Майдану

Рік тому легендарних поселян Майдану в черзі до турнікетів метро впізнавали за різким запахом паленої гуми,  що соталася з-під їхніх бушлатів. А ще, кажуть, їм вдалося реабілітувати валянки у статусі хоча й не дуже зугарної, зате теплої  взувачки. Тому що шльопали в них скрізь – і по вагонам, і в  кафе з ресторанчиками,  музеям, базарам тощо…  І сьогодні, у просторому холі бібліотеки ім. Д. Чижевського, войовнича романтика Майдану вкотре нагадала про себе добіркою пересувної фотовиставки киянина Ігоря Гайдая.

До Кіровограду чоловік привіз лише 20 вибраних робіт із серії «Обличчя свободи. Майдан», над якою працював протягом  більш як 3 місяців. «З одним із героїв мого проекту, – розповідає автор, – був знайомий достатньо давно. Його прізвище – Покальчук, соціальний психолог. Раз-по-раз з ним перетинаємось, головним чином, через близькість місць роботи – моя студія знаходиться неподалік від його офісу, – утім, на багато речей також дивимося однаково.  Мені спало на думку зробити його фотопортрет під час чергової зустрічі на станції метро: тоді він вже не просто ходив на мітинги, а й ночував там. З рештою знайомився та пропонував зніматися у себе безпосередньо на барикадах».

Спосіб компонування матеріалу – по  горизонталі, аби разом із фігурою повстанця у кадр потрапило громаддя саморобних куренів й нехитрі украплення із шин – статичність поз, гарно виставлене світло й додаванням якогось чисто малярського штриха (наприклад, стрічки, що розвивається позаду) – видають кропітку роботу художника. Не зважаючи на це, очікуваної риторичної піднесеності, помпи зашкального героїзму вдалося уникнути – Гайдай не ділив натовпу на своїх і чужих (на одному з фото змигнула «кислотної» барви  куртка пепеесника), і обличчя виставки вийшли справжніми - живими, не роблено фактурними. «Чесно кажучи, навіть не уявляю, як за таких умов можна було отримати настільки чисті й завершені у плані постановки фотографії, – прокоментував побачене журналіст Валерій Лебідь, спеціальний гість заходу – як взагалі можна було робити постановні фото. Це ж постійний рух, каміння жбурляють, біганина…»

А побачите це на власні очі кіровоградці зможуть ще протягом 7 днів.

 

Валентина Головань, Акула

 

Джерело: 
Мій Кіровоград