ОЛЬГА ТИЖ: ХВОРІТИ НА ДІАБЕТ – ЯК ВЕСТИ МАШИНУ ПО ШВИДКІСНІЙ ТРАСІ. ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРАВИЛА РУХУ

14 листопада всесвітня громадськість відзначила День боротьби з цукровим діабетом, який служить нагадуванням усьому людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає. Дата обрана на знак визнання заслуг одного із відкривачів інсуліну Фредеріка Бантинга, який народився 14 листопада 1891 року.

Отже, наша розмова – з позаштатним міським ендокринологом Ольгою Тиж, яка розповіла про цю хворобу, про те, як від неї вберегтися, а якщо вже і трапилась біда, то як із цією проблемою жити.
Ольго Леонідівно, хто найбільше ризикує захворіти на цукровий діабет? 
– Спочатку нагадаю, що цукровий діабет – це порушення обміну речовин, при якому не відбувається нормального засвоєння клітинами організму цукру (глюкози) з крові. Наслідком цього є порушення всіх видів обміну – жирового, білкового, вітамінного, мінерального. З часом виникають ускладнення з боку нирок, печінки, серцево-судинної системи, органів травлення тощо. Суть цього зводиться до одного, найважливішого – у людини хронічно підвищується цукор в крові. Значить, якщо домогтися, щоб цукор не підвищувався, то захворювання як би і не буде, точніше, не буде небезпечних наслідків, тобто діабетичних ускладнень.
Факторами же ризику виникнення цукрового діабету є спадковість, надлишкова маса тіла, переїдання, особливо зловживання солодким, шкідливі звички (куріння, алкоголь), різні інфекції, атеросклероз, подагра, захворювання підшлункової залози, інших ендокринних органів, печінки та інших.
За даними ВООЗ у світі зареєстровано 175 мільйонів хворих на діабет, причому їх кількість постійно збільшується. За прогнозами, у 2025 році їх буде вже 340 мільйонів. Із загального числа хворих на діабет близько п’ять відсотків мають цукровий діабет І типу, а 95 відсотків – цукровий діабет ІІ типу. Симптоми при різних типах діабету різняться, хоча є ознаки, характерні і для обох типів. А іноді може не бути взагалі ніяких симптомів, і цукровий діабет виявляють, коли хворий, наприклад, звертається до офтальмолога при огляді очного дна, або до хірурга з довго незаживаючими ранами. 
То які ж симптоми цього захворювання? На що людині потрібно в першу чергу звернути увагу?
– Це підвищена спрага і часте сечовипускання, сухість та свербіж шкірних покривів, втрата ваги, судоми литкових м’язів, порушення зору. Людина відчуває постійну втому, сонливість. Отримані рани повільно загоюються. Отже, за наявності хоча б кількох з цих симптомів потрібно звернутися до лікаря. Також треба регулярно перевіряти свій рівень глюкози у крові, якщо вам за 40 років і ви маєте зайву вагу. А ще, якщо серед ваших родичів є хворі на діабет. Кожна людина повинна раз на рік робити аналіз крові "на цукор". Нормальний рівень глюкози у крові натщесерце – не більш, ніж 5,5 ммоль/л.
Що робити, якщо у людини виявлено діабет?
– Як тільки лікар-ендокринолог поставив такий діагноз, відразу приступайте до лікування та контролю захворювання. Намагайтеся уникати стресових ситуацій. Не забувайте про здорове харчування. І максимально скоротіть всі наявні фактори ризику –  киньте курити, підтримуйте артеріальний тиск у межах норми, нормалізуйте і підтримуйте свою вагу в межах норми, лікуйте супутні захворювання.
Якісний контроль цукрового діабету передбачає нормальні або близькі до нормальних показники обміну речовин, а також добре самопочуття. Найефективніший спосіб самоконтролю – це регулярне визначення рівня глюкози в крові за допомогою глюкометра або тест-смужок для візуального контролю.
Наскільки небезпечний цукровий діабет?
– Цукровий діабет небезпечний не сам по собі, а своїми ускладненнями. Основна причина розвитку ускладнень – це тривале підвищення цукру в крові (хронічна гіперглікемія). Від гіперглікемії в першу чергу страждають дрібні кровоносні судини й нерви всього організму. Але розвиткові ускладнень цукрового діабету можна запобігти, якщо дотримуватися вищезгаданих рекомендацій. Можна і варто пройти навчання в "Школі діабету", яка працює при центральній міській лікарні. Отримані навички допоможуть впоратись із цією недугою. Хворіти на діабет – це все одно, що вести машину по швидкісній трасі. Потрібно просто знати правила руху.

Джерело: 
Мій Кіровоград