"Чорний вівторок"

Сьогодні, 21 жовтня, під стіни Кіровоградської ОДА вийшли люди зі смертельними хворобами.

Вони тримали в руках плакати з написами "Українці - заручники корупційних ігор чиновників", "Люди вже вмирають через відсутність ліків", "Провал тендерів = смерть тисячам українців". У деяких на руках були чорні пов'язки.

Акція під назвою "Чорний вівторок" мала на меті привернення уваги влади до проблеми затримок у проведенні тендерів на закупівлю ліків для людей зі смертельними хворобами.  

Як розповіла "РК" координатор акції Юлія Чабанюк, заступник голови правління кіровоградського обласного відділення "Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ СНІД",  "1 жовтня завдяки сотням тисячам пацієнтів України, які вийшли під Кабмін з вимогою провести тендери після яких мають закупити препарати для хворих українців, Яценюк звернув на це увагу і дав 3 тижні Міністерству охорони здоров"я, для того, щоб вони провели тендери. Сьогодні сплинув цей термін. Всього було з 100% проведено лише 6 тендерів. Склалась така ситуація, що вже сьогодні помирають люди від різних захорювань, таких як туберкульоз, гепатити, фенол-кетанурія, розсіяний склероц, ВІЛ, СНІД. Там 18 захворювань,на лікування яких дерржава закуповує препарати. На жаль, нічого не зроблено, і, якщо до кінця 2014 року не буде проведено тендери і закупівлі, то траур надінуть не лише матері, які втратили синів на війні, а й ті, чиї діти помруть від хвороб".

Зараз лише в нашій області тисячі людей можуть померти через відсутність необхідних ліків.

 "У Кіровоградській області більш ніж дві тисячі людей, які лікуються від туберкульозу і на обліку в обласному снід-центрі стоїть більше двох тисяч людей. З них - більше тисячі знаходиться на лікуванні, якщо вони перестануть приймати ці ліки вони через місяць чи півроку можуть померти. Найстрашніше, що майже сто пацієнтів обласного снід-центру, це діти, яким переривати лікування не можна. Вони не мають сформованого імунітету і для них перестати приймати ліки - це дуже серйозна проблема. Якщо люди з туберкульозом чи СНІДом не прийматимуть лікування, то може початися епідемія, під загрозою усі люди Кіровоградської області та всієї України. Тобто це може спричинити поширення епідемії, це будуть нові випадки інфікування туберкульозом, гепатитами".  

Як зазначила Юлія Чабанюк, люди вже починають вмирати, надходить інформація, що в деяких районах вже є смерті від гемофілії. 

Причиною затримок у проведенні тендерів організатори акції та самі пацієнти вбачають у корупційних схемах. "Відкати. Тому що фармкампанії пропонують свої препарати, вони відшукують якісь інші шляхи. Це все корупція", - говорить Юлія Чабанюк. 

Така ситуація для України не нова. Щороку відбуваються затримки у проведенні тедерів, але у цьому році Україна вперше опинилась у такій катастрофічній ситуації. На сьогодні проведено лише 6 відсотків тендерів із 100.

Активісти сподіваються на сприяння місцевих можновладців, бізнесменів, чиновників у вирішенні проблеми. "Будемо сподівтись, що держава поведе наші тендери до кінця року, будуть придбані ліки і менше наших хворих помруть. Найбільша проблема, це те, що хворі не в змозі придбати препарати. Тому що ліки, які приймають хворі на ВІЛ, СНІД, туберкульоз не продаються просто так. Наприклад ліки від гемофілії хворі можуть купити самі, але справа в тому, що одна доза коштує 5 тисяч гривень і його треба вколювати кожні 8 годин. Жодна мати з середнім достатком не зможе придбати ці препарати. Ми хочемо привернути увагу влади, чиновників політиків щоб вони думали про нас не лише перед виборами, а й після виборів виконували свої обіцянки". 

Якщо до кінця року не буде проведено тендери, кошти, які закладені на купівлю препаратів доведеться повернути назад до бюджету. 

 

Відео: FIK

Джерело: 
Мій Кіровоград