КУПУЮЧИ ТОВАРИ НА СТИХІЙНИХ РИНКАХ, ВИ ДІЄТЕ НА ВЛАСНИЙ СТРАХ І РИЗИК

Настирлива реклама, яскрава упаковка, знижки — все це затуманює наш розум і не дає відрізнити якісний продукт від неякісного.

Як же правильно слід вибирати харчі? - запитує Вечірка. Ось що радить начальник відділу торгівлі та захисту прав споживачів управління зі сприяння розвитку торгівлі та побутового обслуговування населення міської ради Ганна Скорик:
– З початку року до управління звернувся 21 мешканець міста щодо придбання неякісних продуктів. В основному скарги надходили на придбання неякісних молокопродуктів, ковбас, кондитерських виробів, м’яса, яєць. В одних був вичерпаний термін реалізації, інші неправильно зберігалися чи транспортувалися, на деяких на упаковках було відсутнє маркування або містилася неповна інформація про товар. До слова, найчастіше неякісними товарами є ті, що фасуються не виробником, а працівниками закладу торгівлі, які на упаковку наклеюють ярлик (цінник) з датою придатності для вживання. Тож звертайте увагу на те, хто саме фасував товар, адже лише маркування виробника має повну та достовірну інформацію про товар. 
Купуючи продукти, обов’язково беріть чек, квитанцію, тобто документ, який підтверджує факт покупки, з відміткою про дату її здійснення. В разі придбання неякісного продовольчого товару рекомендується, в першу чергу, звернутись в адміністрацію магазину для вирішення ситуації відповідно до чинного законодавства.
Пункт 8 статті 8 Закону України "Про захист прав споживачів" говорить про те, що споживач має право, звернувшись до магазину і пред’явивши чек, на свій вибір обміняти неякісний товар на якісний або повернути гроші, сплачені за товар.
Часто кіровоградці звертаються з питанням про невідповідність ціни на товар, яка вказується на ціннику, і безпосередньо з ціною, коли касир пробиває чек. В такому випадку рекомендуємо відразу запрошувати адміністратора торговельного закладу. Найчастіше представники магазинів виправдовують такого роду махінації неуважністю, завантаженістю продавця, який не встиг поміняти цінник на товарі. Але насправді такі випадки є обрахунком покупця, порушенням правил торговельного обслуговування населення (постанова Кабінету Міністрів України від 15 червня 2006 року "Про затвердження Порядку впровадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів"). Якщо представник адміністрації торговельного закладу не відреагує на ваше зауваження, рекомендуємо зробити запис у Книзі скарг та пропозицій, яка повинна знаходитись на видному та доступному місці. Якщо такої немає, і проблема не вирішується, звертайтесь до служби захисту прав споживачів.
Купуючи товар, у першу чергу, звертайте увагу на цілісність загальної упаковки, наявність маркування (назва товару, основні властивості продукції, наявність або відсутність у складі продукту генетично модифікованих компонентів, ціна, найменування та місцезнаходження виробника, дата виготовлення, термін придатності, відомості про умови зберігання). Якщо товар має прозору упаковку, то візуально можна визначити його придатність до вживання. А якщо все ж таки виникають сумніви щодо його придатності, то покупець може вимагати документ, що підтверджує якість товару.
Хочу підкреслити: все, що я казала вище, стосується стаціонарних закладів торгівлі. Якщо купуєте продукти на стихійних ринках, то пам’ятайте, що робите це лише на власний страх та ризик. 
І, на жаль, випадки отруєння продукцією від «стихійників» трапляються досить часто. Йдеться і про м’ясо, свіжу рибу, молочну продукцію, кров’яну ковбасу. Ніхто не знає, в яких умовах вирощувалася худоба, м’ясо якої продають на стихійних ринках, чи здоровий сам продавець, чи дотримується він санітарних правил, скільки і в яких умовах зберігалася ця продукція. Тож краще не ризикувати своїм здоров’ям, а можливо, і життям, економлячи на копійках.

Джерело: 
Мій Кіровоград