Спати чи не спати?

Фахівці вже багато років намагаються розкрити природу такого явища як сон людини

Ми чомусь мало замислюємось про процес, який невідворотно забирає у нас майже третину життя, в якому ми, такі сучасні та заклопотані, не можемо жодним чином контролювати свою поведінку, свій дорогоцінний час. Процес, про який ми знаємо так мало, що всі надбання найсучасніших наукових досліджень можна розмістити на одному аркуші паперу. Цей процес — сон. Людство впродовж всієї історії власного існування намагається розкрити природу цього дивного явище, але запитань залишається на кілька порядків більше, ніж відповідей.

Сон — це природний для людини та тварин процес перебування організму у зміненому стані, під час якого змінюється мозкова активність та мінімізуються реакції організму на зовнішні подразники. Сам процес поділений на кілька стадій, в ході протікання яких змінюється активність мозку, активізуються та пригнічуються певні центри. Вчені виокремлюють наступні стадії сну. Перша — так званого повільного сну (триває до 15 хвилин), далі друга (20 хвилин), третя та четверта стадії. Потім мозок повертається знову у 2 стадію повільного сну, а після цього настає швидкий, або (як ще його називають) «парадоксальний сон». Всі ці стадії протікання сну об’єднуються в цикл, тривалість якого може коливатися від години до 100 хвилин. Ці цикли повторюються впродовж всього сну, постійно змінюючи свою тривалість.

 

Сон — це не відпочинок

Чомусь так прийнято на побутовому рівні вважати, що під час сну організм людини відпочиває. І взагалі, головне і єдине призначення сну — це зняти напругу з організму людини, дати можливість йому відновитися після буремного денного життя. Але чи задавалися ви питанням, чому часто після кількагодинного сну на улюбленому ліжку замість відновлення витрачених сил ви почували себе ще більш пригніченим, втомленим та змученим?

Насправді, в той час, як ми спимо, наш організм, а особливо мозок, виконує роботу, яка мало чим поступається спринтерським забігам або підйому на Говерлу. Точного переліку функцій та завдань, які виконує сон, поки немає, але вчені наводять кілька гіпотез щодо цього. Так, вважається, що під час сну наш організм поповнює свої запаси енергії, витраченої на денну діяльність, відновлює клітини.

До цього додається функція консолідації пам’яті та очищення нашої свідомості від різноманітного інформаційного непотребу. Цікаво, що деякі науковці запевняють, що під час сну у людини покращуються здібності до навчання. Але тільки за умови, що сон є повноцінним та здоровим. Ще однією функцією сну є знімання  емоційної напруги. Про це знали ще наші предки, винайшовши знайому нам всім ще з дитинства формулу «ранок вечора мудріше». Навіть психологи радять під час серйозного емоційного напруження спробувати трошки поспати, і проблема «глобального масштабу» після такого тайм-ауту здаватиметься не такою вже і серйозною або мозок автоматично запропонує вам її найкраще вирішення. Можна зрозуміти, що сон — це далеко не відпочинок для нашого організму. Робота ведеться постійно, більшість органів та систем працює на повну потужність.

Нижче наведено ще кілька поширених в суспільстві міфів про сон та його вплив на організм.

 

Міф перший: Вісім годин попрацювали — вісім годин поспали

Насправді, немає чіткої прив’язки нормального сну до певної кількості годин. Вісім годин сну — це загальне уявлення про необхідну кількість часу на відновлення організму, але необов’язкове правило, якого мають дотримуватися всі. Для того, щоб визначити, скільки годин вам необхідно для нормального сну, достатньо лише прислуховуватися до власного організму. Якщо ви після сну відчуваєте себе добре, активні, не куняєте, це і є ваша норма.

 

Міф другий: Більше спати — краще

Деякі дослідження показали, що люди, які спали більше восьми годин на добу, помирали частіше та в молодшому віці, аніж ті, хто спав від 6 до 8 годин. Також тривалий сон може провокувати появу у людини депресії, розвитку захворювання на цукровий діабет тощо. Тут треба дотримуватись правил — краще стільки, скільки краще.

 

Міф третій: Чотири години — і ти як огірочок

Цей міф тісно пов’язаний із прикладами відомих особистостей, які витрачали на сон 4 і навіть менше годин на добу. Чого лише вартий сон Наполеона Бонапарта, на який видатний француз витрачав не більше 4-х годин, або ж популярна нині серед ділових людей практика «багатофазного сну», яку започаткував великий да Вінчі, витрачаючи на свій сон по 20 хвилин на кожні чотири години. Але ці приклади тому і відомі, що вони є винятком із загального правила — спати треба стільки, скільки необхідно для нормального самопочуття та відновлення. Занадто короткий сон несе із собою велику кількість небезпек. Він погіршує продуктивність, знижує здатність концентрувати увагу, послаблює імунну систему і навіть провокує появу у людини надмірної ваги. Американці підрахували, що приблизно 100 000 автомобілів щороку потрапляють в аварію через те, що водій заснув за кермом. Тому експерименти із коротким сном не завжди безпечні для вашого здоров’я.

 

Міф четвертий: Не доспав у будні — надолужу у вихідні

Насправді, якщо ви відкладаєте через певні причини повноцінний сон на вихідні, ви робите неправильно. Замість того, щоб відновитися, проспавши у неділю півдня, ви порушуєте нормальний цикл власного сну. В результаті ви не висипаєтесь у будні і не виспитесь у вихідні дні. Краще спати повноцінно кожен день, витративши менше часу на соціальні мережі та переглядання фільмів, аніж цілий тиждень бути сонливим.

 

Сон та здоров’я людини

Від того, скільки і як спить людина, залежить дуже багато — від самопочуття та працездатності до здоров’я і навіть життя. Прикладом впливу, який має сон та його порушення, можуть бути історії двох молодих людей: дівчини Міти Діран та 21-річного хлопця Моріца Ерхарда. Міта, копірайтер, померла після 30-ти годин роботи без перерви на сон. Моріц Ерхард, молодий та перспективний стажер всесвітньо відомого банку Bank of America, так само помер від тривалого навантаження без сну. Хлопець пропрацював без перерви 72 години, після цього його серце просто відмовилось далі нормально функціонувати. Ці два випадки, жертвами яких стали громадяни заможних та розвинених країн, свідчать про небезпеку, на яку наражаються ті, хто ігнорує важливість сну для відновлення організму.

Отже, сон — це дуже важливо, незважаючи на те, що під час цього процесу ви не можете заробляти гроші. Причому останнім часом вчені все більше схиляються до внесення задовільного сну, разом зі здоровим харчуванням та відсутністю шкідливих звичок, до основних факторів тривалого та повноцінного життя. Хоча виокремити ризик виникнення тих чи інших хвороб важко, все ж таки медики вважають, що регулярний недостатній сон суттєво підвищує ризик неприємних та небезпечних для здоров’я наслідків.

Ожиріння. Кілька досліджень продемонстрували зв’язок між недостатнім сном (тут і далі під поняттям «недостатній сон» ми будемо вважати сон, менший за вісім годин на добу, хоча, як зазначалося вище, нормальність сну визначається не стільки кількістю витрачених на сон годин, скільки самопочуттям людини після сну) та зайвою вагою. Наприклад, один експеримент довів, що той, хто звик спати 6 годин на добу, значно швидше товстішає, ніж люди, які звикли до 8-годинного сну. Так само діти, які мало сплять, мають більше шансів отримати ожиріння в дитячому віці та велику вагу вже у дорослому.

Цукровий діабет. Ще одним небезпечним для здоров’я наслідком дефіциту сну є цукровий діабет — одне із найпоширеніших та найнебезпечніших неінфекційних захворювань у світі. Люди, які регулярно сплять по 5 годин і менше, мають високий ризик захворіти на другий тип діабету (наслідки діабету — ампутація, втрата зору, ниркова недостатність та три мільйони смертей у світі щороку). Цікаво, що нормальний повноцінний сон, навпаки, знижує ризик появи діабету та може позитивно впливати на показники цукру крові.

Гіпертензія та хвороби серця. Навіть помірне скорочення часу на сон (6 або 7 годин на добу) пов’язане із підвищенням ризику кальцифікації коронарних артерій як передвісника майбутнього інфаркту. Гіпертонія, ішемічна хвороба серця, інсульт — це далеко не повний перелік загроз, які несе із собою бажання зекономити на сні.

Тож скільки саме нам потрібно спати, аби не мати всіх цих перелічених вище проблем зі здоров’ям? Насправді, все досить індивідуально. Дійсно, є люди, яким достатньо двох годин на добу міцного сну, і вони відновлюються

 

 

Олекса ЧЕРЕВАТИЙ, «Хрещатик»

Джерело: 
Мій Кіровоград