ЯКЩО ХОЧЕШ МИРУ — ТРИМАЙ ПОРОХ СУХИМ

Виконання мирного плану Президента України та зміцнення обороноздатності країни — ці два питання стали предметом обговорення на розширеному засіданні Кабінету Міністрів за участю керівників держави — Президента, Голови Верховної Ради та Прем’єр-міністра, членів уряду, голів обласних держадміністрацій та міських голів. На представницькому зібранні неодноразово наголошувалося, що Україна прагне миру і посилює оборону лише для захисту своєї територіальної цілісності та державності. Адже, як ідеться у приказці: якщо хочеш миру — тримай порох сухим. З доповіддю виступив міністр оборони Валерій Гелетей.

Президент, котрий взяв участь у засіданні уряду вперше, на початку свого виступу наголосив, що саме час нині потребує чітких, злагоджених і скоординованих дій. Тож влада має зробити все можливе і неможливе, щоб припинити кровопролиття.

Водночас, наголосив Петро Порошенко, Україна не зробила жодних поступок у територіальному питанні, а протокол про перемир’я, підписаний 5 вересня у Мінську, передбачає збереження суверенітету на всій території Донбасу. Глава держави закликав усіх відповідальних політиків не вдаватися до політиканства і маніпуляцій і об’єднатися навколо збереження миру в державі. «Україна сьогодні потребує миру. Україна не зробила жодних поступок у питаннях територіальної цілісності, державного устрою, — запевнив Президент. — Зараз іде війна за незалежність України, за існування нашої держави, і ми її нікому не здамо, ми залишаємося соборною і унітарною державою». 

При цьому, підкреслив Порошенко, ні про яку федералізацію не йдеться. А такі утворення, як ДНР та ЛНР у підписаному документі не згадуються взагалі.

І хоча оголошений режим припинення вогню ще порушується, і терористи намагаються постійно провокувати українські війська, перемир’я принесло перші позитивні зрушення, відзначив Президент.

Насамперед — повномасштабні бойові дії з 18-ї години 5 вересня не ведуться, заявив глава держави. За червень-серпень українським військовим вдалося істотно скоротити території, контрольовані бойовиками. З початку перемир’я, станом на 10 вересня, звільнено майже 700 громадян України, до кінця тижня зможуть повернутися додому ще 500 полонених. Проводяться консультації з представниками ОБСЄ, щоб саме ця міжнародна організація взяла на себе проведення моніторингу щодо забезпечення режиму припинення вогню з усіх боків.

Утім, як довго триватиме перемир’я, не може сказати ніхто. «Один Господь знає, як довго триватиме режим припинення вогню», — сказав Порошенко.

Голова Верховної Ради Олександр Турчинов, виступаючи на розширеному засіданні уряду, закликав зробити висновки з трагедії під Іловайськом, хто своєю недбалістю, непрофесійністю чи боягузтвом призвів до загибелі сотень людей. Він наголосив, що лише чесний та відвертий аналіз та правильні висновки дозволять розробити та реалізувати дієві плани щодо захисту України.

Глава парламенту висловився за створення потужної системи оборони вздовж україно-російського кордону. 

«Це повинна бути лінія активної оборони, яка стане неприступною для наших ворогів», — сказав Турчинов. Він закликав максимально ефективно використати кожну годину часу перемир’я задля посилення Збройних Сил, Національної гвардії та всіх військових формувань, які сьогодні захищають країну. 

Голова Верховної Ради висловився за перехід усіх підприємств оборонного комплексу на фактично цілодобовий режим роботи для виробництва військової техніки та озброєння, щоб поновити втрати, яких ми зазнали. 

А також закликав активізувати всі зусилля на міжнародній арені й дипломатичним шляхом використати всі засоби для отримання військово-технічної допомоги від іноземних партнерів.

О. Турчинов наголосив, що сьогодні лінія протистояння простяглася не лише вздовж кордону та в зоні АТО, а перебуває уздовж усієї країни. «І саме мобілізація всієї країни від Заходу до Сходу, від Півночі до Півдня може привести до перемоги, до повного очищення території нашої держави від тих, хто намагається знищити нашу незалежність», — сказав він.

На засіданні багато йшлося про те, що без реформування системи Міністерства оборони та військової логістики, яка досі зостається ще з радянських часів, побудувати новітню потужну армію, спроможну протистояти зовнішній агресії, неможливо. Президент заявив, що він очікує пропозицій щодо модернізації системи військового управління в Україні. А Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк додав, що Україні потрібні нові фахівці у військовій сфері.

— У нас є два агресори, — сказав Яценюк. — Перший — це Росія, а другий — корупція і безлад. Подолавши їх, ми зможемо перемогти, а для цього потрібна єдність, незважаючи на виборчий процес. Йдеться про долю країни, а не про кількість місць у парламенті. Перше питання — модернізація військової організації України. Для цього нам потрібна не тільки зброя, а й фахівці, здатні змінити логістику військової організації.

Подальші кроки на шляху реалізації мирного плану, за словами Президента, — наступного тижня до Верховної Ради буде внесено законопроект про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей. У документі буде чітко визначено статус цих регіонів у складі України. При цьому глава держави не виключив, що найближчим часом може бути запроваджено особливий режим перебування громадян у районах, що прилягають до зони антитерористичної операції на Донбасі.

Остання позитивна новина, якою поділився Президент на засіданні уряду за присутності журналістів (інформацію керівників силових відомств слухали у закритому режимі), — за даними української розвідки, 70 відсотків військ Російської Федерації відведені з території України за державний кордон. «І це ще одне тверде сподівання, що мирні ініціативи мають гарну перспективу», — заявив Порошенко.

До 15 вересня Кабінет Міністрів обіцяє внести до Верховної Ради проект закону про Державний бюджет на 2015 рік — як і передбачено Конституцією. Про це запевнив А. Яценюк. У бюджеті наступного року буде істотно збільшено витрати на оборону. Прем’єр не виключив, що цей бюджет може не сподобатися багатьом політичним силам, особливо напередодні парламентських виборів, однак охарактеризував його як «чесний і справедливий». Уряд також готує пакет законопроектів щодо бюджетної реформи і внесення змін до податкового і бюджетного законодавства і сподівається на підтримку парламенту.

Після виступів керівників держави засідання уряду тривало в закритому режимі. Однак перед його початком урядовці в коментарях журналістам зробили декілька резонансних заяв.

Зокрема, міністр оборони заявив, якщо до перемир’я в зоні АТО було майже 58 вогневих контактів щодня, то станом на вчора — 14 пострілів. Міністр запевнив, що перемир’я на Донбасі буде використано силами АТО для посилення своїх позицій. Зараз триває перегрупування українських військ.

Міністр фінансів України Олександр Шлапак зазначив, що Україна має в своєму розпорядженні кошти для виконання фінансових зобов’язань країни в 2014 році, й НБУ сьогодні не має потреби виходити на ринок і купувати валюту.

Міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан повідомив, що видобуток українського газу перебуває на рівні минулого року — майже 50—55 млн. кубометрів газу на добу. Уряд навіть прогнозує незначне збільшення видобутку власного газу. З урахуванням реверсу розраховують закачати у сховища до 17,5 млрд. кубометрів газу. А ось російську електроенергію ми зараз не отримуємо.

Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, Президент України Петро Порошенко та Голова Верховної Ради України Олександр Турчинов.

На знімку (зліва направо): віце-прем’єр-міністр України Олександр Сич, міністр юстиції України Павло Петренко, міністр закордонних справ України Павло Клімкін та міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков.

Міністр оборони України Валерій Гелетей.

 

 

Анна Шевченко, Голос України

Фото  Сергія Ковальчука

Джерело: 
Мій Кіровоград