Сімейний психолог - про те, як розповідати дітям про секс та смерть і не втомлюватися від батьківства

Катерина – практикуючий психолог з багаторічним досвідом і досвідом мами двох дітей. Вона постійно працює на прийомі, пише статті, виступає у ЗМІ і активно дописує у Фейсбук. Власні спостереження та коментарі підписників і читачів нерідко народжують дуже несподівані для когось висновки. І такі очевидні для психолога.

Ними Катерина Гольцберг поділилася з Depo.ua. Ну хто би міг подумати, наприклад, що давати ременя часом дуже корисно!

Хороші погані батьки

"Батьки стали більш тривожні. Тому що з усіх джерел звучить інтенція про те, що таке хороші батьки. Тривога росте. Їм лячно стати поганими батьками, вони не мають маркерів для оцінки себе. І вони починають хапатися за все, а коли ти весь час намагаєшся зробити більше, ніж інші, то ти в гонці змагання починаєш вигорати".

Про симптоми батьківського вигоряння.

"Перше – це стан незадоволеності. Як від порожньої роботи – я щось роблю, результату немає: відчуття безпорадності. Іноді це виливається у депресивні стани, іноді породжує сильну агресію, в тому числі по відношенню до дитини. Іноді – це аутоагресія і прояв психосоматичних симптомів. Найстрашніше –агресія до дитини. Іноді приходить жінка і каже – я нічого не можу з собою зробити, мені хочеться його вдарити аби терміново припинити те, що відбувається. І це дійсно дуже заважає конструктивно підійти до вирішення питання. Тому що ця агресія часто перетворюється на деструкцію, з якою потім неможливо впоратися". 

"Стоп" як крок вперед

"Серйозно змінився світ і темп інформаційного потоку, наших дій, і це сильно вимотує. Тому, перш за все, треба зупинитися і усвідомити де конкретно ти знаходишся, для того аби вже з цього місця починати діяти. Робити все на ходу теж недобре. А у багатьох мам з`явилася така риса: прокрастинатор-перфекционіст. Тобто відкладати все на потім, аби зробити ідеально. І дуже велика проблема це поєднати".  

Про те, чому тато - не помічник мамі у вихованні

"Емоційне вигоряння батьків часто виникає на тлі їх охолодження одне до одного. Новий член сім`ї, дитина наприклад, є певним стрес-фактором і для чоловіка, і для жінки. В першу чергу чоловіку здається, що йому недодають уваги, він починає віддалятися. Треба розуміти, що виховання дітей – це гра у чотири руки. А чоловік – не помічник мамі у вихованні дитини, а такий само повноправний учасник процесу".

Катерина Гольцберг застерігає мам ставати "коханками" своїм синам

"Така ситуація часто виникає у неповних сім`ях, де мама, яка не має поруч коханого чоловіка, намагається виростити із сина чоловіка для себе. Як би ми не любили своїх синів, ми їх ростимо і віддаємо іншим жінкам, аби вони створювали своє гніздо. В матері обов`язково має бути особисте життя. Замкнутість на синові призведе до великих психологічних проблем, небажанні його відпускати, шукати різні привіди, соматизувати хвороби. Тому так важливо обов`язково мати партнерські відносини. Нехай це не обов`язково буде батько дитини, це має бути просто людина, з якою вам буде добре. Тому ніколи не треба ставити хрест на особистому житті заради блага дитини".

Катерина Гольцберг - про мультфільм "Тайна Коко" та Хелловін як знаряддя розмови про смерть

"В мене було два випадки коли помирали домашні тварини і дитині треба було повідомити, що трапилось. Дитині казали, що в кішки сім життів і вона скоро повернеться. Він чекав і це невірний підхід. Треба пояснити, що життя має кінець, але це не є кінецем світу. З цим якнайкраще пораються у релігійних родинах. Але якщо такої філософії в сім`ї немає, її варто створити. У цьому сенсі дуже доречний мультфільм "Тайна Коко" як приклад донесення інформації про загробний світ. Всі ігри у загробний світ, цікавість до свята Хелловін. Це в тому числі речі, які допомагають впоратися із страхом смерті".

Запитання дітей як детектор брехні для батьків

 "Дуже часто, коли дитина ставить нам питання, вона вже має відповідь всередині себе, і перевіряє нас, чи не збрешемо ми їй. Це дуже важливо. І я завжди рекомендую поставити зустрічне питання: "А як ти гадаєш?"

Дитяча версія про секс, яка влаштує дорослих

"До речі така ж ситуація може бути з другою групою питань :"Звідки я взявся?", "Як я народився?" "Що таке секс?" Коли дитина приходить з такими запитаннями, перш за все варто з`ясувати, що про це думає вона сама. І часто в неї вже є своя версія, яка повністю влаштовує нас. І ми можемо лише дати уточнюючі деталі, аби не виникло викривлення інформації. Відповідаючи на будь-яке дитяче питання, ми не повинні порушити природу речей".

Пережити новини про війну та полон допомагають казки та притчі

"Тут часто часто допомагає розповідання історій, казок, притч. Тобто доступніша інформація у метафоричному вигляді. Вони мають бути мудрими. А діти можуть самі придумати кінець цієї казки".

Як пояснити дитині навіщо ходити до школи

"По-перше можна одразу прискіпатися до слова "ходити". Бо багато дітей не люблять саме ходити до неї, просинатися вранці, збиратися і так далі. І тоді на допомогу у сучасному світі приходять онлайн- або дистанційні школи. Якщо в школі в принципі не цікаво, це маркер про те, що треба щось міняти: вчителям та психологам у шкільній освіті, батькам – у підході до шкільної освіти. Іноді варто міняти і школу, але для цього необхідно з`ясувати причину – якщо вона у вчителі це одне, якщо є проблема булінгу, з якою не хоче працювати школа – це інше. Якщо школа тебе не хоче, не варто будь-якою ціною в ній бути".  

"Ми дітей формою не обдуримо!"

"Немає ніяких досліджень, які б доводили, що шкільна форма сприяє кращому навчанню, мотивації та дисципліні. Діти як у шкільній формі можуть себе погано поводити, так і ні. Ми теж всі ходили у шкільній формі і всі навчалися по-різному. Такої кореляції немає. Багато хто вважає, що вона запобігає сегрегації. Але, вибачте, якщо мобільні телефони в дітей можуть відрізнятися сумою в 30 тисяч, вони і так бачать  розшарування. Можна одягти форму і дуже коштовне взуття чи під`їжджати до школи у авто певного класу… Діти все прекрасно розуміють, ми їх формою не обдуримо!"

Джерело: 
Мій Кіровоград