Шкільна форма 2019: Чи мають право педагоги контролювати зовнішній вигляд учнів

Шкільна форма в українському суспільстві завжди була предметом дискусій: частина громадян вважає, що вона нівелює показові відмінності у доходах родин і дешевше обходиться сімейному бюджету. Інша частина вважає форму пережитком минулих часів і виступає за зручність та виявлення індивідуальності дітей через одяг.

Питання обов'язковості шкільної форми Depo.ua прокоментувала Наталія Бейтемірова, керівник експертної групи із забезпечення якості освіти директорату дошкільної та шкільної освіти Міністерства освіти та науки України.

За її словами, скасування вище зазначеного указу свідчить лише про те, що влада приводить правові акти у відповідність до Закону України про освіту, який свідчить, що за організацію освітнього процесу у школі і і цілому її функціонування відповідає керівник. Шкільна форма — це частина організації освітнього процесу, тож повноваження у цій сфері має керівник навчального закладу.

У трикутнику батьки-учні-школа має бути досягнуто компромісу

Щодо жорсткості вимог, то наразі законодавство не вимагає від дитини носіння певної форми. Але в умовах реформування нової української школи йдеться про партнерство між батьками, учнями та закладами освіти. От у цьому трикутнику вони мають досягти компромісу. 

- Чи має пункт про шкільну форму бути прописаним у статуті навчального закладу?

Ні, не має. Статут — це установчий документ, і там вказуються постулати функціонування, основні засади, і шкільна форма, тим паче її колір чи ще якісь дрібниці, у статуті не пишуться. Це може бути в правилах внутрішнього розпорядку.

Це часто усталена практика. Деякі ліцеї, особливо ті, які працюють тільки на 2-3 або лише 3 ступенях, вони мають свою форму, і з цим всі погоджуються.

– Чи має право шкільна адміністрація вводити певні санкції або загрожувати відрахуванням за недотримання усталеної у цьому шкільному закладі форми?

З точки зору законодавства, не можуть, адже відрахування регулюються наказом МОН про зарахування, відрахування та переведення учнів. І вони можуть діяти виключно в рамках  наказу. Відрахування за шкільну форму у наказі №367 немає.

- Тобто, якщо дитина абсолютно відмовляється носити форму закладу, то їй за це нічого не буде?

Швидше за все, якщо дитина категорично відмовляється від будь-чого, що стосується загальноприйнятих норм або правил, то на таку дитину потрібно звернути увагу не як на порушника, а з точки зору допомоги. У будь-якому разі кожна ситуація має розглядатися окремо, безпосередньо з цією дитиною, її батьками.

Шкільна форма не має бути центром конфлікту

Шкільна форма не має бути якимось предметом суперечок або центром конфлікту. Бо школа покликана забезпечувати освіту, виховання та розвиток дітей.

- Розглянемо гіпотетичну ситуацію. Вчителі та адміністрація школи вимагають, щоб дитина змила, припустімо, рожеву фарбу з волосся.Чи має право школа вимагати такі обмеження? І що робити із тиском педколективу у цьому плані?

Не може. Я не думаю, що школа має право вимагати й обмежувати доступ дитини до освітнього процесу, у який би колір вона не пофарбувалася.

Школа не має права обмежувати доступ дитини до освітнього процесу, у який би колір вона не пофарбувалася

Вчителі мають не на дитину впливати, а говорити із батьками. Якщо батьки виконують свої батьківські обов’язки, вони є свідомими й відповідальними, якщо дитина не занедбана, то чому ні?

Педагогічні працівники можуть застосовувати педагогічний вплив, але це не має бути тиском. Одне діло бесіди, інша справа — тиск. У будь-якому разі, не можуть порушуватися права дитини на освіту, або її честь і гідність.

Але я вважаю, що у більшості конфліктні ситуації можуть бути вирішені, може бути досягнуто миру при тому, що всі три сторони (педколектив, батьки, діти) дійдуть згоди.

Аналогічні пояснення надали у відповіді на інформаційний запит Depo.ua у КМДА.

"Рішення про форму одягу приймаються колегіально усіма учасниками освітнього процесу: батьками, учнями та педагогами. 

Згідно з Законом України "Про освіту" (ст. 25) "засновник закладу освіти або інша уповноважена ним особа не має права втручатися в діяльність закладу освіти, що здійснюється в межах його автономних прав, визначених законодавством та установчими документами", - йдеться у відповіді.

 

Depo.ua

Джерело: 
Мій Кіровоград