Чим цілий рік займалися народні депутати від Кіровоградщини

21/12/13 11:12 Політика

"Мій Кіровоград" публікує статтю тижневика «УкраЇна-Центр»про те, чим цілий рік займалися народні депутати від Кіровоградщини.

Порахуємо по осені

Рівно рік і один тиждень тому в Україні відбулися чергові вибори депутатів Верховної Ради. Вперше за десять років вони пройшли за змішаною системою, тобто разом із партіями люди знову голосували за «своїх» — мажоритарників, які мали представляти їхній округ у парламенті, відстоюючи (начебто) інтереси цього самого округу на державному рівні — грубо кажучи, «приносячи в зобу» на малу батьківщину державні гроші й вирішення наболілих питань, які на місці не вирішуються з різних причин. Сьогодні саме час зважити принесені нашими обранцями плоди — підвести перші підсумки діяльності народних депутатів від Кіровоградщини й дати відповідь на питання, чи виправдало себе повернення до цієї самої змішаної системи.

Всіх поіменно

Нагадаємо, в Раду сьомого скликання були делеговані 8 представників області. У тому числі — 5 мажоритарників, 4 з яких — Станіслав Березкін, Віталій Грушевський, Олександр Єдін та Сергій Кузьменко — представляють партію влади в цілому й зокрема так звану команду Ларіна, колишнього керівника Кіровоградської ОДА. Ще один з персонально обраних, висунутий об’єднаною опозицією «Батьківщина» Андрій Табалов представляє тепер, очевидно, лише самого себе — через відомі події. Його батько, умовно колишній хлібно-молочний бізнесмен Олександр Табалов(відповідно до вимог законодавства, кермо влади сімейним бізнесом передане керуючій компанії), а також керівник Кіровоградської ОДА часів Кучми, колишній керівник обласної «Батьківщини», що близько двох місяців побув ще й мером обласного центру, Валерій Кальченко — пройшли в парламент за списком об’єднаних. Ще один «наш», що пройшов за партійним списком, — олександрійський комуніст Володимир Кудря.

Можна, звичайно, згадати про кіровоградські корені народника Ігоря Шарова, зв’язки з регіоном комуніста Євгена Мармазова (колись очолював кіровоградський осередок Компартії СРСР), БЮТівців Сергія Саса та Володимира Яворівського, котрі кілька років займалися областю по партійній лінії, але вважати всіх їх представниками Кіровоградщини у парламенті на сьогоднішній день складно навіть із великою часткою умовності. Тому зосередимося на діяннях сімох згаданих вище депутатів.

Лебідь, Рак і Щука

Почнемо, мабуть, з умовно об’єднаних опозиціонерів. Умовно — тому що з об’єднанням у підсумку не склалося, та й з опозиційністю — по-різному. Несамовиті кадри видворення батька й синаТабалових із сесійної зали Ради вже не зітруться з пам’яті мільйонів, напевно, ніколи. Та й слівце, яким зазвичай називають мертве тіло невеликої тварини або птиці, зусиллями журналістів і колег-опозиціонерів приклеїлося до їхнього прізвища дуже міцно.

Як би то не було, обидва вони, як і парламентський старожил Валерій Кальченко, залишаються народними депутатами, беруть участь у законодавчій діяльності.

Згаданий старожил сьогодні очолює підкомітет з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, управління радіоактивно забрудненими територіями, соціального захисту постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи Комітету Верховної ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, є членом постійної делегації в парламентській асамблеї ГУАМ і груп з міжпарламентських зв’язків з 4 країнами. Цілком відповідно до підкомітетської посади Кальченком у Раду внесений законопроект №2409а про внесення змін до статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (щодо пенсій). У ньому пропонується військовослужбовцям-ліквідаторам 1 категорії підвищити пенсію за вислугою років на 10%, а 2 і 3 категорії — на 5%. Питань, пов’язаних із Чорнобилем та цивільною обороною, стосуються ще 3 законопроекти, внесені депутатом, але пізніше відкликані. Серед 5 залишилися в «активі» законопроект №2255а про внесення змін до деяких законів України, що стосуються забезпечення умов функціонування служби цивільної оборони. Мова там йде про «вдосконалення правових основ функціонування служби цивільної оборони», в тому числі у питанні нагородження посадових осіб рядового й начальницького складу.

Якщо «ближче до тіла», тобто, до нас, жителів Кіровоградщини, варто відзначити: після завершення своєї кар’єри в якості керівника обласної «Батьківщини» нардеп, очевидно, втратив інтерес до публічного політичного життя регіону, передоручивши піар-заходи на місці своєму наступнику Олександру Чорноіваненку, — в області Кальченко не видно й не чутно.

Втім, і Раду за рік він «прогуляв», згідно з даними електронної реєстрації, 20 разів із 87 можливих. Але досвід, як то кажуть, не прогуляти, і Валерію Михайловичу все ще вдається нас дивувати. Наприклад, коли голосували за проект постанови про відзначення 75-річчя створення Кіровоградської області, Кальченко був відсутній — притому, що сам же цей проект у Раду й подав (сам депутат стверджує, що пропустив голосування з поважної причини — брав участь у засіданні урядової комісії). Відмітка «відсутній» у його статистиці стоїть також у графах деяких вельми значущих голосувань. Наприклад, за включення до порядку денного закону про зміни до деяких законодавчих актів, що стосуються виконання плану дій щодо лібералізації візового режиму Європейським Союзом для України, за зміни, спрямовані на дерегуляцію ринку зерна, на першочергове безплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням інвалідів війни та багатьох інших.

Крім того, депутат проголосував «проти», коли приймали Закон №3092 про внесення змін до Податкового кодексу, спрямованих на удосконалення механізму державної підтримки підприємств, які реалізують інвестиційні проекти в пріоритетних напрямках. Щоб було зрозуміло, про що мова: якщо, наприклад, компанія планує запустити нове виробництво, на якому буде створено кілька сотень робочих місць плюс податки і т.д., вона отримає певні податкові пільги — в рамках цього самого проекту. Наприклад, не потрібно буде платити імпортне мито й ПДВ на нове технологічне обладнання, яке буде ввозитися з-за кордону, тому що в Україні його не виробляють. Враховуючи, що до пріоритетних напрямів належить, наприклад, сільськогосподарське машинобудування — одна з найбільш розвинених галузей про¬мисловості Кіровоградщини, законопроект безпосередньо зачіпає важливі для її економіки питання. Здавалося б, з чого бути проти?

Утім, депутатська діяльність Кальченка викликає чимало інших питань. Наприклад, Валерій Михайлович — рекордсмен серед парламентських кіровоградців з депутатських запитів, він їх за рік подав аж 11. Три з них стосуються вічних і популярних питань пенсій чорнобильців та добудови Криворізького гірничо-збагачувального комбінату в Долинській. Ще один — «Про недопущення можливої екологічної катастрофи на Бирзулівському родовищі ільменітової руди Новомиргородського району Кіровоградської області». Діяльність місцевих опозиціонерів з перешкоджання роботи гірничо-збагачувального комбінату «Велта» досить широко висвітлювалася місцевими ЗМІ, і, очевидно, цей запит — ще один пункт цієї програми. Інший запит Кальченка — про відновлення руху електрички за маршрутом Вознесенськ — Олександрія — Вознесенськ. Справа потрібна, правда, аналогічний законопроект подано до парламенту регіоналом Сергієм Кузьменком.

Ще один цікавий момент, що стосується Кальченка: він — єдиний з «наших» з опублікованою на сайті Верховної Ради декларацією про доходи. Навіть із двома — за 2010-й та 2012 роки. У відповідності з цими документами, сукупна сума доходів нардепа в 2010 році склала 243 519 грн., з яких 208 424 грн. зарплата і ще 35095 грн. — матеріальна допомога, заощадження на банківських рахунках задекларовані в сумі 29053 грн. Окремо від руки дописана також «пенсія – 212 697 грн.». У 2012 році Кальченко задекларував 407 806 грн. сукупного доходу, а на рахунках у банку — вже 120 204 грн., плюс 20 100 — на банківських рахунках дружини депутата. У власності родини — три земельні ділянки загальною площею 2030 м2, два житлових будинки площею 56 і 52 м2, квартира площею 68 м2, дачна ділянка площею 85 м2 та 24-метровий гараж.

Джерело: 
Мій Кіровоград