У 2014 році кіровоградців скорочувати не будуть, але про підвищення зарплат можна забути

Девальвація гривні та загострення політичної кризи дала українцям новий грунт для переживань - наші співвітчизники побоюються повторення ситуації 2009 року, коли компанії масово скорочували штат.

Нещодавно кадровий портал HeadHunter Україна оприлюднив результати дослідження ринку праці за минулий рік. "Підсумки 2013 року стали наочним підтвердженням песимістичних прогнозів 2012 року, які передбачали скорочення кадрів", - резюмують експерти в дослідженні,повідомляє ТСН.ua

Так, надані дані свідчать, що під кінець 2013 року 22% офісних працівників великих міст вказали на масштабні звільнення в компанії. Ще 20% зазначили, що звільнення хоча й були, але компанії утримують і розвивають важливих, ключових співробітників. Розмір штату залишився незмінним всього лише у 38% "білих комірців". Позитивні кадрові зміни в деяких компаніях все ж таки були: 14% опитаних упевнені, що штат їхньої організації виріс.

Хитка стабільність

Минулого року більшість компаній дотримувалося обережної кадрової стратегії: штат не розширювали, а зарплату підвищували лише дуже цінним співробітникам і в основному за рахунок економії всередині компанії.

"Нових співробітників тільки набирали в компанії, які відкривали нові напрямки роботи. Але навіть у таких випадках компанії спочатку думали, як обійтися в цій ситуації існуючим штатом", - каже Костянтин Новак, рекрутер.

"Всупереч традиціям весняного і осіннього зростання на ринку праці, найбільш активним періодом 2013 року стало літо. Саме три літні місяці були найбільш піковими моментами зростання кількості вакансій відносно до початку року", - характеризують ринок праці 2013 року  в НeadHunter. 

За спостереженнями рекрутерів з НeadHunter, найбільш динамічно в минулому році збільшувалась кількість вакансій для робочого персоналу, кваліфікованих співробітників виробничих компаній і молодих спеціалістів.

Хвиля звільнень пройшлась по компаніях наприкінці року. Від масового скорочення кадрів найбільше постраждали працівники в сферах агробізнесу, виробництва, а також будівництва, нерухомості.

Найменше ситуація із звільненнями торкнулася сектору IT. В Україні як і раніше високий попит на програмістів, і в цьому середовищі зарплати  входять до ТОП-10 найбільш оплачуваних. Також у пріоритеті  роботодавців були спеціалісти з продажів, медичні представники та страхові агенти.

Новим трендом 2013 року стала можливість працювати за гнучким графіком або з дому. "Аутстаффінг стає все популярнішим. Для багатьох претендентів це непоганий бонус"- вважає Костянтин Новак.

Втримати баланс

Експерти вважають, що в цьому році збережуться основні тенденції минулого року: поширюватиметься практика аутстаффінга, подовжиться оптимізація штату, а основний увагу роботодавці будуть приділяти тим, хто безпосередньо впливає на прибуток компанії, тобто на менеджерів з продажів.

"Погіршення інвестиційного клімату, зниження обсягів виробництва, падіння економіки України і рецесія світових економік дасть про себе знати. Швидше за все, компанії продовжать скорочувати витрати, але масових скорочень, як в 2009 році, не передбачається", - вважає Костянтин Новак.

"На тлі впливу соціально-економічних чинників, які драматично змінюються, складно робити якісь конкретні прогнози по ринку праці на 2014 рік, однак, ми чекаємо деякої перестановки сил. Припускаємо, що 2014 рік стане випробуванням на міцність для невеликих операторів кадрового ринку, можливо, відбудеться кілька M&A угод; буде ринок укрупнюватися і в інших сферах. Як і в 2013 році, ми впевнено підтверджуємо готовність цінних фахівців виїжджати на роботу або на постійне місце проживання за кордон", - зазначає Юрій Перч, директор кадрового холдингу АНКОР в Україні.

"Щодо кадрової політики на 2014 рік слід відзначити, що близько половини (опитаних в ході дослідження – ТСН.ua) офісних співробітників не чули про можливі скорочення. Тим не менше, кожен четвертий-п'ятий опитаний заявляє, що в компанії, в якій він працює, уже подейкують про майбутні звільнення. Ще 28% працівників заявили, що їм складно судити про кадрову політику компанії, оскільки вони просто не володіють такою інформацією", - відмічають  в HeadHunter.

Опитані респонденти HeadHunter вважають, що скорочення у 2014 році можуть відбутися переважно в сфері виробництва, агробізнесу, готельного й ресторанного бізнесу. А ось турбуватися явно не варто працівникам консалтингових агентств, маркетологам, рекламістам і програмістам.

В кадровому холдингу АНКОР вважають, що також в позитивному тренді залишаться й працівники фармринку – тут прогнозується незначний ріст.

Грошові питання

Зарплати, вважають експерти, також залишаться на рівні минулого року. Підвищення буде проводитися точково на незначні проценти, та лише в окремих сферах. 

"Зростання оплати праці хоч і заплановане Держбюджетом-2014 для працівників бюджетної сфери, але істотно це на ринок праці не вплине. В реальних цифрах це лише плюс 100-150 гривень до заробітної плати", - пояснює Костянтин Новак.

"Системне, заплановане підвищення зарплати ми не робимо вже третій рік. Підходимо дуже "фокусно" і спрямовуємо кошти туди, де нам справді потрібно втримати спеціаліста: ризики, ІТ, і в інших вузько спеціалізованих напрямках. Тобто бюджет цільовий, розподіляється за рішенням правління, ресурсами управляємо дуже суворо", - зазначає Тетяна Плюсніна, директор департаменту персоналу "Райффайзен Банк Аваль".

Серед тих, хто все ж таки буде піднімати зарплати, підвищення очікуються не більше ніж на 10%. Однак, багато експертів стверджує, що їхня компанія не досягне й цього рівня. "У минулому році зарплати виросли на рівні 8-10%. Я думаю, що ми лишимось на такому ж рівні. Якщо заглядати в майбутнє, то найбільш імовірно, що зростання зарплат стане менш різким, ніж воно було в Україні до цього часу. Наш стратегічний підхід полягає в стабільному, але нерізкому підвищенні зарплати", - розповідає Нерінга Жигайте-Холмс, директор відділу персоналу "Джапан Тобакко Інтернешнл Україна".

За даними дослідження, проведеного HeadHunter Україна і HR-консалтинговою компанією Hudson в Україні, зарплати підвищать лише тим фахівцям, які покажуть хороші результати.

"Якщо в 2013 тотальне підвищення зарплат пройшло в 22% українських компаній, то цього року на це можуть розраховувати лише 10% роботодавців. Втім, скорочень зарплат, на думку роботодавців, не передбачається - їх побоюються тільки 2% опитаних", - цитують експерти результати дослідження.

Найбільш песимістичними можна назвати тих, хто працює в В2С сфері, банківському секторі, на ринку будівництва та нерухомості. Саме тут найвищий відсоток тих, хто не зможе підвищувати зарплату (20-25%).

А ось найбільш оптимістичні в фармацевтичних та IT-компаніях - тут найбільший відсоток тих, хто обіцяє зростання в тій чи іншій формі.

Джерело: 
Мій Кіровоград