Як відпрацювали рік "зіркові" депутати

Табачник просив мільйон на фестиваль, Матіос боролася з депутатськими пільгами, а Повалій цікавила лише дорога в її селі

Підбиваючи підсумки першого року роботи Верховної Ради , «Коментарі» зацікавилися, як же проявили себе народні обранці, які пройшли до парламенту за партійними списками. Але на прикладі не професійних політиків чи бізнесменів, а представників культури і спорту, що прославилися на всю Україну ще й без набуття депутатського мандата.

Партія регіонів

Народна артистка України Таїсія Повалій українцям відома, перш за все, як співачка. І під куполом Верховної Ради вона теж зайнялася культурною діяльністю, ставши автором чотирьох законопроектів. Теми інтересів - звільнення від ПДВ операцій з поставкою музичних інстурментів, вироблених в Україні, пільги для меценатів, які підтримують музичні та танцювальні проекти, і циркова діяльність, яку співачка пропонує врегулювати на державному рівні. А от виступати поза сценою Повалій, як виявилося, не любить: жодної заяви з місця або з трибуни за рік! Що стосується депутатських запитів, то їх народною артисткою було направлено два. Обидва - до голови Київської облдержадміністрації Анатолія Присяжнюка. З абсолютно прозовим проханням потурбуватися про ремонт дорожнього полотна в селі Петропавлівська Борщагівка, де, власне, і живе співачка.

Не відрізняється любов´ю до публічних виступів у парламенті і ще один народний артист від Партії регіонів - Ян Табачник. Депутатських запитів відомий акордеоніст теж нікому не направляв. Що стосується безпосередньо законопроектів, то їх у Яна Табачника чотири. Три стосуються плодово-ягідного виноробства, а ще один - виділення Міжнародному дитячому фестивалю «Змінимо світ на краще» майже мільйона гривень. Фестиваль цей щорічно проходить в «Артеку» за підтримки уряду, а заснований він Всеукраїнським благодійним фондом Надії і Добра, головою Наглядової ради якого і є Табачник.

Як і його соратники, олімпійський чемпіонЕльбрус Тедеєв не схильний до розмов: за рік він жодного разу не виступив у парламенті й не подав жодного депутатського запиту. Інша справа - законодавча діяльність. Тедеєв запропонував до розгляду 13 різних документів. Сфера інтересів цілком корелює з його допарламентською діяльністю: виділення держкоштів на молодіжні організації, підготовка до Чемпіонату Європи з баскетболу, розвиток фізкультури і спорту, туризм та відпочинок дітей і молоді. Крім того, депутат-борець поставив підпис під законопроектами про держгарантії для забезпечення молоді житлом та спрямування коштів, отриманих як акциз на пиво, на будівництво ОХМАТДИТу. Ну, а найцікавіший законопроект спорстмена - про внесення змін до Законів України щодо управління об´єктами державної власності (№ 3194 від 5.09.2013). Яким пропонується виключити з Переліку пам´яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації, комплекс Почаївської Лаври, на яку вже давно «поклала око» Українська православна церква Московського патріархату.

Ганна Герман відома як вірний соратник Президента Віктора Януковича. Проте до того, як стати прес-секретарем, а потім - радником нинішнього глави держави, Герман трудилася на журналістській стезі, де заробила помітний авторитет. Крім того, в 2003 -му, ще до приходу в політику, вона написала книгу «Піраміди невидимі», а в 2011-му - «Червону Атлантиду». Тому «Коментарі» також віднесли її до представників культури в політиці.

Серед своїх згаданих вище колег по партії Ганна Герман є безсумнівним лідером за публічністю - 50 виступів у стінах парламенту. Втім, з депутатськими запитами ситуація в межах «норми» - їх у Герман немає. Що стосується законодавчої діяльності, то тут радниця Президента знову в лідерах - вона підготувала лише на 2 документи менше, ніж Ельбрус Тедеєв. Тематика дуже різноманітна: від рівноправності між статями та боротьби з дискримінацією до регулювання соціальної реклами. Втім, один тренд в інтересах Герман виділити можна: вона явно небайдужа до церковної тематики. Зокрема вона пропонувала Верховній Раді проголосувати за введення обов´язкового соцстрахування священнослужителів, заборонити приватизацію або відчуження культових споруд та власності, але дозволити їх повернення церкві. Крім того, в квітні вона підписалася під сумнівним за своєю суттю проектомПостанови про скасування Заяви Президії ВР 20-річної давнини про Собор Української православної церкви в Харкові, після якого в Україні і з´явилося дві УПЦ.

Опозиція

На відміну від представників культури у парламентській більшості, їхні колеги в опозиції демонструють на порядок більше активності в стінах Верховної Ради. Так, письменниця Марія Матіос за рік встигла виступити 13 разів і підготувати десяток депутатських запитів. Матіос турбувалася про фінансове забезпечення хворих хронічними захворюваннями нирок, закриття книгарні «Освіта» у Ніжині,невідповідність нового заступника директора Національного військово-історичного Музею України займаній посаді. Крім того, письменниця взяла участь у написанні 22 законодавчих актів. У них вона активно виступала за зміцнення позицій української книги та української мови, боролася з депутатськими пільгами, кіпрськими офшорами. Як і Ельбрус Тедеєв із ПР, Матіос підписалася під законом про перенаправлення коштів від певних акцизів на будівництво ОХМАТДИТу, а також захищала пам´ятки, визнані ЮНЕСКО культурною спадщиною, і пропонувала відзначити низку ювілеїв значущих для України історичних особистостей.

Боксер-чемпіон і глава УДАРу Віталій Кличко ще більш продуктивний - утім, йому за статусом належить. За рік роботи в парламенті він 50 разів виступив у його стінах і направив в різні інстанції 19 депутатських запитів. Тематика - усунення ручного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, скандальні будівництва і руйнування схилів Дніпра в столиці, гучні події у Врадіївці і незаконне притягнення бюджетників до участі в політичних акціях. Крім того, Кличко став автором 49 законодавчих актів, але цілком очікувані питання розвитку спорту в них не піднімаються. Одного з лідерів опозиції цікавлять: проблеми Києва і вибори мера столиці, питання проведення всеукраїнського референдуму, зловживання при здійсненні держзакупівель, побиття журналістів під час акції «Вставай, Україно!» 18 травня і т.д.

Рік тому відомий актор Богдан Бенюкпройшов до парламенту під другим номером у списку ВО «Свобода». За час роботи у ВР встиг виступити 8 разів (проблематика: дотримання прав людини, ратифікація Європейської конвенції про спільне кіновиробництво та ін.), подав 11 депутатських запитів, піднімаючи, зокрема, теми забезпечення житлом молоді, рейдерства, корупції, наявності символіки ПР у навчальних закладах, тарана російськими прикордонниками українських моряків у Азовському морі. Не залишилася без уваги і законодавча діяльність. Всього актор підготував 23 документи. Сфера інтересів - захист української мови, боротьба з нелегальними розкопками, питання нацменшин і трудової міграції, а також закриття навчальних закладів, на яке депутат не проти ввести мораторій.

Варто відзначити, що Богдан Бенюк виявився єдиним політиком з усіх перерахованих, що опублікували свою декларацію про доходи за 2012 рік.

Джерело: 
Рідний Кіровоград