Катування та вимагання "відступних": кіровоградець став жертвою "особливості" роботи черкаських слідчих

В країні активно тривають реформи в правоохоронних органах та прокуратурі, лунають гучні лозунги про боротьбу з корупцією, посадовці сиплять обіцянками швидких змін. Але стара система, яка роками діяла у державних органах влади,  глибоко засіла у свідомості деяких чиновників, які за інерцією працюють за старими схемами відчуваючи себе вище закону. А в органах правопорядку, які ніби то мали б захищати громадян, зустрічаються особистості, які зневажаючи законами та моральними принципами, займаються вимаганням та насиллям.

Про одну з таких історій, яка трапилася з кіровоградцем Олександром Старухіним, вже інформували. Нагадаємо, минулого року він поїхав до Черкас, аби придбати автомобіль "Toyota Corolla", оголошення про який знайшов на одному з Інтернет-ресурсів. Там, зустрівшись з продавцем, оглянув транспорт і вирішив його придбати. Коли Олександр відав продавцеві кошти, той вийшов з автомобіля нібито за документами до свого транспортного засобу, але сівши в нього, зник з місця подій. Тоді пан Старухін зрозумів, що став жертвою шахрая та вирішив повертатися додому на авто, за яке відав кошти. Після того, як він проїхав кілька кілометрів, його почала переслідувати машина співробітників ДАІ. Не впоравшись з керуванням через ожеледицю, чоловік з’їхав з дороги у кювет. Як з'ясувалось згодом, авто було викрадене і знаходилось у розшуку. Проте, як показав час, це не найгірше, що того дня сталося з Олександром Старухіним. Адже у Придніпровському райвідділу міліції йому довелося пережити справжні катування.

 

Катування та вимагання

Після ДТП кіровоградця було доставлено до Придніпровського РВ УМВС у Черкаській області, хоча після огляду лікарів йому діагностували черепно-мозкову травму, через що повноцінно відповідати на питання слідчих він не міг. У райвідділі, за словами Олександра Старухіна, до нього було застосовано фізичне насилля з боку співробітників карного розшуку.

«Всі допити проводилися з застосуванням до мене психологічного, фізичного насилля та застосуванням катувань у вигляді натягнення наручників на руки і ноги, стягнувши їх за спиною за допомогою металевого ланцюга, щоб я не мій поворухнутися. Крім того, в цей же час мені на голову надягали протигаз і, перекривши таким чином доступ кисню, запускали всередину нього якусь газоподібну речовину, від якої я задихався та втрачав свідомість. В моменти, коли я втрачав свідомість, працівники міліції підключали до мене струм за допомогою електрошокерів. Спочатку одним приладом, а саме – в пахові частини тіла, частини стегна, кінцівок ніг, а потім за допомогою 4 електрошокерів одночасно», – розповідає потерпілий.

Крім того, він стверджує, що йому погрожували іншими, більш жорстокими методами катування, від яких Старухін міг загинути або залишитися інвалідом. Весь час від нього вимагали давати ті чи інші неправдиві свідчення, оговорювати себе. Побоюючись за своє життя, чоловік погодився дати всі покази, які йому нав'язували слідчі карного розшуку.

Цікавим є той факт, що перш ніж передати кримінальне провадження до старшого слідчого Голуба О., потерпілого добу допитували опероуповноважений майор міліції Богдан Приходько та інші співробітники міліції, імен яких кіровоградець не знає, із застосуванням катувань. У допиті брав участь начальник карного розшуку Віктор Красюк, який і віддавав накази. Старухіна змусили написати заяву на відмову від безкоштовного адвоката та підписати признання у різних кримінальних правопорушеннях, яких він не вчиняв. Весь час, що кіровоградець знаходився у Придніпровському райвідділу міліції, рідні не мали уявлення про його місце знаходження, і лише через добу йому дали можливість зателефонувати дружині.

Продовжуючи психологічний тиск, начальник карного розшуку Віктор Красюк відвів затриманого до кабінету начальника кримінальної міліції Анатолія Петраківського, де за «улагодження питання» стосовно обвинувачень в бік Олександра Старухіна правоохоронці вимагали від нього 15 тисяч доларів США. Побоюючись подальших катувань і зважаючи на свій вкрай важкий стан, чоловік був вимушений погодитися на вимоги працівників Придніпровського райвідділу. Тоді Віктор Красюк встановив у мобільний телефон нову карту і надав можливість кіровоградцю зателефонувати дружині Надії Старухіній та повідомити про необхідність знайти та привезти вказану суму грошей до Черкас. Але згодом зазначені правоохоронці почали вимагати вже 20 тисяч доларів США, які нібито були необхідні для «вирішення питань» з прокуратурою області та міліцією.

Завдяки ухвалі, що була винесена судом Соснівського району міста Черкаси, та внесенням застави Надією Старухіною, її чоловіка все ж вдалося забрати з Придніпровсьткого РВ УМВС. Але навіть за умови наявності рішення суду і внесеної застави звільнення кіровоградцю довелося чекати кілька годин, протягом яких від нього продовжували вимагати грошові кошти. Коли його нарешті відпустили, він з дружиною повернувся до Кіровограда і ліг на тривале лікування до обласної лікарні.

 

Напрацьована система

Як виявилося, історія Олександра Старухіна не єдина і можливо навіть не випадкова, адже про подібні ситуації розповідають й інші постраждалі від «діяльності» працівників Придніпровського РВ УМВС.

За схожим сценарієм розвивалася історія, що сталася з молодим черкащанином. Хлопчина вирішив придбати велосипед, знайшов в Інтернеті, на сайті Slando, підходящий варіант і придбав його. «Велосипед був старенький, тому він його відремонтував, замінив деякі деталі, – розповідає дядько постраждалого Сергій Гончар, – але через неприємності в родині знадобилися кошти, тому хлопчина вирішив продати нещодавно придбаний та відремонтований велосипед». Як розповідає родич постраждалого, молодий чоловік виставив велосипед на продаж в Інтернеті, цього ж дня знайшовся покупець і вони домовилися зустрітися на місцевому вокзалі. Коли постраждалий на велосипеді  приїхав на зустріч з покупцем, до нього підійшли і затримали представники правоохоронних органів.

«Вони (правоохоронці – ред.) натягнули шапку, в якій був хлопчина, йому на обличчя, забрали і відвезли в Придніпровський райвідділ. Там вони вимагали дати покази, що він цей велосипед украв», – розповідає Сергій Гончар. Під час допиту, як і у випадку з Олександром Старухіним, до хлопця застосовували електрошокер. Били струмом спочатку через одяг в пахову зону, а потім підняли штанину і почали притискати ці прилади до оголеного тіла. Як говорить пан Гончар, у племінника  порок серця, тому він злякався за своє життя і погодився підписати вже, що скажуть працівники міліції. "Підписав усе, і тут стало зрозумілим, що можна "домовиться". Ніби, якщо віддати кошти власнику велосипеда, то справа буде "зам’ята". Власник велосипеда домовився з хлопцем, щоб він на наступний день приніс до райвідділу міліції гроші", – говорить родич потерпілого.

Тоді хлопець звернувся по допомогу до Сергія Гончара, який є головою фундації «Паритет» і членом виконкому міста. Чоловіки звернулися до преси і надали події розголосу, після чого двох правоохоронців, які брали участь у неправомірних діях, звільнили. Як виявилося згодом, справжнім викрадачем був наркотично залежний чоловік, що вже відбував покарання в місцях позбавлення волі. Але після допитів у Придніпровському райвідділі він став заявляти, що крав ніби на замовлення, а замовником був племінник Гончара. 

Крім того, за словами Олександра Старухіна, на розслідуванні у слідчому відділі прокуратури Черкаської області знаходиться ще одна справа про побиття в райвідділі міліції. Тобто, відомо мінімум про три випадки подібних дій правоохоронців. 

 

Зговір чи бездіяльність?

Дивним є той факт, що при наявності кількох прецедентів, ще й досі не було вирішено проблему з вимаганнями та застосуванням фізичної сили у Придніпровському РВ УМВС. Хоч і у випадку з молодим черкасщанином та Олександром Старухіним потерпілі писали відповідні заяви до обласної прокуратури. Але слідчим відділом цього наглядового органу жодна зі справ ще не доведена до завершення. Крім того, вживаються заходи для затягування розслідування та знаходяться шляхи швидкого закриття справ.

Спочатку слідчим по справі Старухіна було призначено Нестерчука А., який не поспішав братись за розслідування, тривалий час вивчав всі докази. За словами потерпілого, їм з адвокатом вдалося домогтися від слідчого проведення слідчого експерименту в Придніпровському РВ, в ході якого були описані всі події та дії правоохоронців під час допитів. Після цього слідчий Нестерчук А.  зібрав матеріали, призначив експертизу, яку проводила комісія Черкаського бюро (СМЕ №10), і відповідно до висновків якої тілесні ушкодження кіровоградець міг отримати в той час і за обставин, описаних у слідчому експерименті. Слідчий навіть приїздив до Кіровограда в лікарню, де після «допитів» у Придніпровському РВ УМВС лікувався постраждалий, і взяв покази лікарів. Виявилось, що після обстеження у Олександра виявили численні  ушкодження, а саме – переломи 11 ребер, струс головного мозку, множинні садна тулуба, електроопіки та інші ушкодження. Крім того, Надія Старухіна надала слідчому рентгенівські знімки чоловіка, які доводять факт побиття. Нестерчук А. пообіцяв жінці довести справу до суду, але за дивним збігом обставин невдовзі він звільняється з прокуратури Черкаської області. Тоді справу передають старшому слідчому Ігору Слюсареві, який почав пришвидчувати закриття справи.

Ним було призначено додаткову експертизу з перефразованими питаннями попередньої СМЕ. І вже за новими висновками (а експертизу проводила та ж сама комісія, що і попередню), виявилось, що тілесні ушкодження Олександра Старухіна могли виникнути як у Придніпровському райвідділу, так і внаслідок ДТП, але для конкретної відповіді у комісії немає всіх судово-медичних даних. А виникнення точкових ран на тілі потерпілого від дій електрошокера є малоймовірним. Не зрозуміло, як одні і ті ж експерти по одній справі і з тими ж матеріалами винесли інші висновки. Хоча сліди від ударів електрошокера на тілі людини залишаються на все життя – їх добре видно в ультрафіолетовому світлі. Крім того, після ДТП і перед прибуттям до райвідділу потерпілого оглядали в лікарні і робили знімки, на яких не було переломів ребер. Виникає питання, що саме змусило експертів за наявності тих же самих матеріалів давати інші покази?

І саме суперечливість отриманих даних внаслідок проведених експертиз дала підставу для старшого слідчого СВ прокуратури черкаської області закрити справу. Це – не зважаючи на наявність висновків експертиз, доказів у вигляді слідчого експерименту, рентгенівських знімків потерпілого та його показів. Таким чином, правоохоронців, які своїми діями порушили не лише законодавчі норми, а й норми професійної етики, так і не притягнули до відповідальності.

«Слідчий відділ прокуратури черкаської області є однією з причин існування злочинних угрупувань в Придніпровському РВ УМВС», – говорить адвокат потерпілого Юрій Усатенко. На думку захисника, це може бути навіть зговором між окремими представниками правоохоронних органів та прокуратури. Адже за наявності декількох інцидентів, ще жодна справа не була доведена до логічного завершення.

Наразі кіровоградцю разом з його адвокатом завдяки поданням до Генеральної Прокуратури та до прокурора Черкаської області вдалося поновити провадження кримінальної справи і домогтися зміни слідчого. Але чи доведе новий слідчий справу до суду, чи і з ним врешті-решт також «домовляться»? 

Оксана Березовська, "Акула".

Джерело: 
Мій Кіровоград