Чи з’явиться у Кропивницькому «Мистецька фортеця»?

02/05/19 04:05 Суспільство

Кожне місто, що поважає себе, хоче мати якийсь загальний центр культури і мистецтва, з відповідними назвами типу «Мистецький арсенал» або «Узвіз». І для Кропивницького такий культурно-історичний центр вкрай необхідний. Але не варто повторювати чужі назви, коли ми на цілком законних підставах можемо створити свою «Мистецьку фортецю» або щось ще, пише CBN, передає «МК».

Важка спадщина минулого

Для відкриття в місті культурно-історичного центру є всі можливості, в тому числі і в будівлі колишнього управління Національного банку України (НБУ), розташованого на Великій Перспективній, 33. У результаті адміністративної реорганізації банківської системи України були скасовані обласні підрозділи НБУ. Як це позначається на функціонуванні банківської системи та чи впливає реорганізація на курс долара, нам невідомо. Але нас цікавить доля не реформованої галузі, а будівлі, що залишилася у спадок від кількох поколінь банкірів.

Зовсім недавно «УЦ» оприлюднила факт, відкритий архітектором Раїсою Ковальовою, що спорудження цієї однієї з найкрасивіших будівель Єлисаветграда-Кропивницького почалося в 1899 році, і будувалася вона саме для фінансової установи. Більше ста років нею милуються всі перехожі, оскільки вона розташована практично в самому центрі міста, навпроти Кіровоградської обласної державної адміністрації та обласної ради.

Приємною несподіванкою стала інформація, озвучена головою Кіровоградської обласної ради Олександром Чорноіваненком на врученні премії Осмьоркіна за 2017 рік, що незабаром не тільки художники, але і вся культура міста отримає подарунок у вигляді приміщення колишнього відділення НБУ в Кіровоградській області. Це було як би само собою зрозумілим, виходячи з духу і букви використання старовинних будівель. Але минули два роки, і з’явилася інформація, що на будівлю претендують не хто інші, як чиновники, хоч і з департаменту культури, туризму і охорони культурної спадщини Кіровоградської ОДА. У всякому випадку саме цей департамент став як би правонаступником фінансистів. Початковий задум передачі будівлі під культуру начебто і зберігався, але як буде надалі і чи всі інтереси враховані у нових розкладах?

Голова Кіровоградської обласної ради Олександр Чорноіваненко від своїх слів не відмовляється, хоча обласна рада перший раунд змагань за історичну спадщину програла: «Що стосується приміщення колишнього Національного банку, хочу сказати, що воно передане восени 2018 року в управління Кіровоградської обласної державної адміністрації. Обласна рада до нього ніякого відношення не має, хоча ми зверталися до Кабінету Міністрів і навіть приймали відповідне рішення на сесії обласної ради, але КМУ вирішив віддати будівлю в управління ОДА. Наскільки я поінформований, дане приміщення передане департаменту культури ОДА, депутатський корпус на першій сесії цього року прийняв рішення виділити більше двох мільйонів гривень на поточний ремонт і утримання приміщення. Я скажу, що моя ідея – зробити в приміщенні, умовно кажучи, “мистецький арсенал”, де можна виставляти й робити виставки як художників, так і музейників, і, безумовно, проводити інші заходи. Там площ достатньо для того, щоб зберігати фонди як художнього музею, так і краєзнавчого. У цілому це був би гарний комплекс – як історичний, так і культурний і просвітницький – для усієї області, і це б відповідало духу збереження спадщини».

Зараз ситуація з історичною будівлею є такою. Ще взимку цього року департамент культури передав частину будівлі і підвалів «банку» начебто за призначенням – Кіровоградському обласному художньому музею. Але не просто так, а… в оренду. Одна держустанова передає іншій держустанові державне ж майно за його, тобто держави, гроші! Дивно, звичайно, але процес залучення будівлі банку в культурну орбіту все ж почався. Директор Кіровоградського обласного художнього музею Тетяна Ткаченко не приховує свого задоволення, але говорить і про проблеми: «Процес передачі нам частини приміщення почався в січні, і з січня ми орендуємо підвальне приміщення й другий поверх. Єдине, що там ще не пристосовано, щоб розпочати роботу зразу, але ми потихеньку переміщуємо фонди в підвальне приміщення. На сьогодні в художнього музею існують страшні проблеми з фондами, у нас малесенькі кімнати, ми задіяли наші підсобні приміщення для розміщення картин та інших експонатів. Ми бачимо, що на новому місці площ нам ще не вистачає, але вже стає краще, тобто підвальне приміщення підходить для фондів, воно й обладнане, але там треба вирішити багато питань щодо пожежної безпеки та інших, бо цього не було зроблено, хоча ми очікували, що там все готове. Ми орендуємо й другий поверх, але там треба буде провести ремонт, бо там жахливий стан, потрібні кошти. На другому поверсі можна обладнати один виставковий зал, але потрібно прибрати перегородки та щось робити зі стінами, до яких ці перегородки були прикріплені. Ми, звичайно, підтримуємо ідею, бо якщо все буде добре, то зможемо більше презентувати наших експонатів, особливо гостям міста».

Знову ж таки, навіть у словах «новоселів» відчувається якась поспішність у вирішенні питання про передачу будівлі, оскільки гроші потрібні не тільки на ремонт будівлі художнього музею, який «замерз» на рівні 2016 року, але і для… переобладнання приміщення колишньої фінансової установи. Без капітального перебудови вона не готова стати не те що «Мистецькою фортецею», а й філією художнього музею! А взагалі-то така постановка питання на користь однієї установи в корені нівелює ідею створення в місті єдиного культурно-історичного простору.

Всім треба!

У переданій худмузею будівлі з великим задоволенням розмістилися б усі наші творчі спілки – художники, музиканти та літератори, і це було б виправдано, тому що стало б додатковим стимулом для творчості і навіть взаємопроникнення і розповсюдження мистецтва. Взяти тих же художників, яких регулярно виселяють з художнього салону.

На обмежені обставини скаржиться не один худмузей. Іншим музеям взагалі ніде прилаштувати свої експонати, як музеям медицини, міліції або спорту. Треба шукати місце для музею композитора Кароля Шимановського, є й інші, яким теж саме місце в «Мистецькій фортеці», як, наприклад, музеї міста або хореографії. Можна говорити і про створення музею театрального мистецтва, що разом з сучасними демонстраційними можливостями архівних записів зробило б його надзвичайно актуальним саме тут. А чи є в місті щось на зразок технічного музею, або музею розвитку комунального господарства, або транспорту, освітлення, або чогось схожого? А військовий музей, який просто необхідний для підтримки зв’язку поколінь і виховання патріотизму? І його немає!

У нас традиційно склалося так, що вся перелічена тематика частково може бути присутньою в експозиціях обласного краєзнавчого музею, і, до речі, саме з нього і почалася історія освоєння «банкірської» спадщини.

З точністю до навпаки

Наталя Агапєєва, директор обласного краєзнавчого музею (ОКМ), розповіла, що ще в 2017 році вона ініціювала початок процесу передачі будівлі управління НБУ для потреб своєї установи. Теж ніби врозріз з ідеєю про створення тут загальноміського культурного центру, але, тим не менш, історія повчальна. 10 листопада 2017 року обласна рада своїм рішенням просить передати будівлю, що перебуває у державній власності на балансі НБУ, на баланс обласної ради: «Дати згоду на безоплатну передачу цілісного майнового комплексу будівель по вулиці В. Перспективній, 33 з державної власності, зі сфери управління та балансу НБУ, до спільної власності територіальних громад сіл, селищ і міст Кіровоградської області, на баланс Кіровоградської обласної ради з метою забезпечення розвитку даного музею (ОКМ)», гарантуючи цільове використання будівлі, що виключає подальшу передачу в приватну власність. Щодо приватної власності – важливе уточнення. Таке рішення прийняла Кіровоградська обласна рада. Потім були направлені необхідні листи, звернення та документи на адресу Мінекономрозвитку і в НБУ, для підготовки проекту розпорядження Кабінету Міністрів. Листи відправили, чекаючи на позитивне рішення в найкоротші строки, але прийняття його затягувалося без пояснень.

Нарешті, восени 2018 року на сайті Урядового порталу з’явилася інформація (притому, що ще в жовтні Наталі Агапєєвій повідомляли, що ніякого рішення ще немає) про розпорядження КМУ за підписом прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, датоване… 12 вересня 2018 року, № 861-р, де йдеться про те, що будівля передається до сфери управління Кіровоградської ОДА, а не обласної ради, і не для музею, а «рекомендувати балансоутримувачу використовувати нерухоме майно, визначене в п. 2 цього розпорядження (будівля управління НБУ. – Авт.) за ЦІЛЬОВИМ призначенням, для організації БЕЗГОТІВКОВОГО ОБІГУ».

Цікавий поворот, але ще цікавіше стало, коли голова ОДА видав розпорядження передати будівлю не якійсь фінансовій установі, а на баланс департаменту культури, туризму й охорони культурної спадщини! Ну а далі вже департамент вирішив здати в оренду (!) будівлю банку, вірніше підвал і другий поверх, художньому музею.

Думали, як краще …

Загалом, маємо повне ігнорування Кабінетом Міністрів України рішення депутатів Кіровоградської обласної ради з одного боку і таке ж ігнорування рішення Кабміну з боку обласної влади в пункті про організацію в будівлі «безготівкового обігу». Що маємо? Маємо те, що обласний краєзнавчий музей залишився без можливості розвитку за рахунок площ колишнього банку і головне – без можливості належного зберігання цінних історичних фондів. Наталя Агапєєва не приховує свого розчарування: «Приміщення банку неможливо використовувати зараз, але воно вкрай необхідне для нас, тому що в нас 85 тисяч одиниць експонатів, які зберігаються на площі в 200 квадратних метрів. У нас величезна колекція археології, ми не маємо можливості нормально проводити тематичні експозиції, у нас виставлено лише 200 предметів з чотирьох тисяч з колекції Ільїна, про яку всі запитують. Хіба це не привід передати приміщення нам? Я не можу коментувати рішення Кабміну, але в цій ситуації повністю проігноровано рішення сесії облради, причому без жодних пояснень ні депутатам, ні директору краєзнавчого музея, ні з боку адміністрації, ні з боку керівництва департаменту культури. Все робилося тишком-нишком. Немає пояснень і з боку моєї колеги, директора художнього музею. Це неколегіально, і це некрасиво, і це взагалі не лізе ні в які моральні ворота».

Ось така жорстка і емоційна реакція на непрозорі дії.

Взагалі здається, що таке кулуарне вирішення питання, в тому числі і з урахуванням ініціативи про передачу будівлі тільки краєзнавчому музею, дуже звужує можливості використання будівлі, оскільки не враховує всього спектру пропозицій, а він набагато ширший.

Євгенія Шустер, помічник мера Кропивницького, пропонує розширити представницькі можливості цього об’єкта: «Там повинно панувати мистецтво! Можливо, там було б добре розташувати справжню концертну залу, проводити масштабні виставки. У нас є кого представляти, тому цю площу потрібно максимально використовувати для потреб мистецтва, бо віддавати таку локацію під чиновницькі кабінети – це гріх. Я прошу підтримки в працівників культури, музейних установ, адже ми усі розуміємо, що музейні фонди зростають, а їх ніде не те що виставляти, але й зберігати. Наші традиційні музеї, якщо перефразувати приказку, “и в тесноте, и в обиде”. А ще там можна влаштувати справжній центр світських чи офіційних прийомів, адже такого в нас немає, і це був би на порядок вищий рівень представництва області, де не соромно було б приймати високих гостей».

Щоб уникнути пересудів і різночитань, напевно, треба було організувати широке обговорення і навіть екскурсію. Можливо, що проти такої постановки питання з часом не буде і начальник департаменту культури ОДА Валентина Животовська: «Зараз частина приміщення здана в оренду художньому музею, у тому числі й підвали для зберігання фондів. Стосовно краєзнавчого музею – у них є хоча б фондове приміщення. Насправді в будівлі банку приміщень не так і багато, є низка питань по опаленню, ремонту, але велику виставкову залу, яку можна обладнати на другому поверсі, можна комбінувати для спільних великих проектів наших музеїв».

Стриманий оптимізм щодо реалізації своєї ідеї висловлює і Олександр Чорноіваненко: «Це тільки початок, будемо рухатися далі. Можливо, з часом будівля перейде у власність територіальної громади. Я думаю, коли будуть зміни до Конституції і відбудеться децентралізація з передачею повноважень облвиконкомам, виконавчі функції повинні бути в облвиконкому, тоді їм передасться майно, яке буде власністю облвиконкомів, а не ОДА».

Але, коли це буде і чи втримається до того «Мистецька фортеця» в Кропивницькому, покаже час. Звичайно, треба невідкладно вирішувати і проблеми розширення можливостей музеїв для зберігання фондів, для чого можна використовувати приміщення, що знаходяться поблизу, шляхом їх викупу. Можливі й інші варіанти, але для початку необхідно хоча б винести питання на широке обговорення.

Джерело: 
Мій Кіровоград